Потрапляння сторонніх предметів у дихальні шляхи — дуже поширена небезпечна ситуація серед дітей дошкільного віку, яка може призвести до травмування, асфіксії. Найчастіше в дихальні шляхи дитини можуть потрапити дрібні предмети — намистинки, кульки, деталі конструкторів, ґудзики, ягоди, насінинки, камінці, монетки тощо.
Усі маніпуляції необхідно проводити негайно. Такі ситуації завжди раптові, тому діяти треба холоднокровно і рішуче. Якщо поруч з дитиною опинилося двоє дорослих, один має викликати швидку, другий — розпочати надавати першу долікарську допомогу.
Якщо сторонній предмет у порожнині носа
Найнебезпечнішим є потрапляння сторонніх предметів у верхні дихальні шляхи — носову порожнину, носоглотку, ротоглотку, гортань, — оскільки це може призвести до миттєвої загибелі або інвалідності дитини.
У більшості випадків сторонній предмет потрапляє у праву половину носа (дитина правою рукою засовує предмет собі в ніс) і застряє в нижніх носових ходах.
Ознаки потрапляння стороннього предмета в ніс: утруднення носового дихання; чхання; закладеність носа; носова кровотеча; біль у носі; сльозотеча; головний біль; поява рясних односторонніх виділень з неприємним запахом, якщо предмет тривало перебував у носовій порожнині; біля входу в ніс і на верхній губі спостерігатимуться пошкодження шкіри. У разі виявлення цих ознак спокійним тоном попросіть дитину дихати ротом. Потім затисніть вільну половинку носа дитини і попросіть її висякатися сильним видихом у ніс. Якщо дитина за віком не може виконати це, то потрібно затулити вільну ніздрю та сильно видихнути їй у рот.
Якщо не вдалося досягти бажаного результату після 2-3-х спроб, необхідно терміново відвезти дитину до дитячої клініки. Видаляти сторонній предмет повинен лікар-отоларинголог (ЛОР). Під час медичних маніпуляцій може знадобитися анестезія, тому дорогою до лікарні не давайте дитині їсти і пити.
Не можна самостійно застосовувати інструменти для видалення стороннього предмета. Адже так можна пошкодити слизову оболонку носа, проштовхнути сторонній предмет у вузький кістковий прохід, виштовхнути крізь носоглотку в гортань або трахею.
Якщо намагатися витягти сторонній предмет пальцем або пінцетом, найчастіше це призводить до проштовхування його ще глибше. Сторонній предмет у носовій порожнині може провокувати розвиток запального процесу й утворення грануляції навколо цього предмета, а при тривалому його знаходженні призводить до утворення носових каменів — ринолітів.
Якщо сторонній предмет у гортані чи трахеї
На відміну від дорослих у дітей дихальні шляхи вужчі, тканини пухкі, з інтенсивним кровотоком. Саме ці особливості великою мірою сприяють набряку, закупорці та швидкому настанню задухи при потраплянні стороннього предмета в гортань і трахею.
Ознаки потрапляння стороннього предмета в гортань чи трахею: раптове погіршення самопочуття; болісний кашель з блювотними позивами; свистяче дихання; зміна голосу; синюшність шкіри та слизових оболонок; ускладнення дихання слинотеча.
Предмети, що перебувають у роті, при глибокому вдиху разом із повітрям можуть потрапити в гортань і трахею, що викликає напад різкого кашлю. Часто в момент кашлю сторонній предмет може випасти.
Якщо різке і сильне відкашлювання не призводить до видалення стороннього предмета, то дитину слід покласти на спину, відхилити її голову назад і через відкритий рот оглянути область гортані.
Якщо сторонній предмет великого розміру, може виникнути спазм голосових складок. Таким чином цей предмет міцно фіксується, а просвіт голосової щілини стає повністю закритим, що викликає задуху. Дитину укладають животом на зігнуте коліно, голову нахиляють долілиць якнайнижче й ударами рукою по спині стрясають грудну клітку, надавлюючи при цьому в області шлунка.
Не можна бити між лопаток кулаком або ребром долоні! Так можна пошкодити хребет. Якщо сторонній предмет потрапив досить глибоко, то з кожним вдихом він може йти глибше, подразнюючи слизову оболонку гортані або трахеї. Подразнення може спричинити набряк голосових складок, спазм голосової щілини і задуху. Сторонній предмет у дихальних шляхах може повністю перекрити доступ повітря. В цьому разі треба негайно викликати швидку. Перебування сторонніх предметів у гортані чи трахеї може не мати клінічних проявів протягом тривалого періоду. Утім через деякий час у місці розміщення предмета розвивається гнійне запалення, що призводить до тяжких ускладнень.
Нові коментарі