Літо — найблагодатніша пора року для накопичення сил, зміцнення здоров’я дитячого організму і загартування. Влітку можна використовувати всі ПРИРОДНІ ЗАСОБИ ЗАГАРТУВАННЯ: СОНЦЕ, ПОВІТРЯ, ВОДУ, ЗЕМЛЮ.
Всі сили природи, які впливають на організм природним способом, дають СИЛУ і ЗДОРОВ’Я. Більшість батьків чекає літа, щоб розпочати ЗАГАРТУВАННЯ дитини.
Що ж таке ЗАГАРТУВАННЯ?
Загартування — це розвиток здатності ПРИСТОСОВУВАТИ (адаптувати) ОРГАНІЗМ до тих умов середовища, в яких він перебуває. Перебувати у спекоті — до спекоти, у холоді — до холоду тощо. Не слід викликати у дитини страх перед природними явищами, навпаки, потрібно розповідати, яку велику користь приносить організму сонце, повітря, вода, земля. У чому цілюща сила природи, що саме природа здатна зцілити людину.
ЗАГАРТУВАННЯ ПОВІТРЯМ. Людський організм не може тривалий час жити без повітря, людина без нього гине протягом кількох хвилин. Повітря підвищує стійкість організму до хвороб, покращує роботу серця, мозку, легенів, активізує обмін речовин. Батьки знають, що перебування дитини на повітрі покращує апетит. День без свіжого повітря — втрачений день для дитини. Влітку дитина має бути на повітрі переважну частину часу, бажано в зеленій зоні або біля води. У цих місцях повітря насичене аеронами і фітонцидами. Дитина не має бути обмежена в рухах, фізична активність збільшує споживання кисню організмом. Повітря лікує організм від анемії і нервових захворювань, підвищує опірність до вірусних інфекцій.
За +18 °С і вище бажано бути тільки в трусах, щоб тіло насичувалося киснем.
Не варто кутати і перегрівати дітей. Перегрівання дитячого організму завдає більше шкоди, ніж охолодження. Бажано в літній період не надягати на дитину синтетичного одягу, він не «дихає» і викликає підвищену вологість тіла.
ХОДІННЯ БОСОНІЖ. Ступня людини має величезну кількість біологічних точок, що пов’язують підошву з внутрішніми органами. Ходіння босоніж масажує підошву, налагоджує роботу системи терморегуляції. У дітей, які звикли ходити босоніж, не мерзнуть ноги. Вони не захворіють, коли замочать ноги. Ходіння босоніж знімає статичну електрику, заземляє, знімає нервове напруження. Ходіння по піску, траві, землі і камінню благотворно впливає на зміцнення здоров’я дитини.
Наші предки абсолютно природним вважали майже постійне ходіння босоніж. Цивілізація взула людей, а дарма.
ЗАГАРТУВАННЯ ВОДОЮ. Вода — джерело здоров’я, еліксир життя. Вона благотворно впливає на нервову систему і знімає втому, пожвавлює організм. Недаремно в казках народ говорив про живу і мертву воду. Судячи з усього, живою називали холодну воду. Саме з її допомогою знімають непритомність, відновлюють сили, знімають головний біль, приклавши мокрий рушник.
Під впливом холодної води активізується діафрагма, посилюється вентиляція легенів, збільшується кількість гемоглобіну. Все це благотворно впливає на організм, підвищує окислювальні процеси і обмін речовин.
Основне в загартуванні водою — це вдосконалення терморегуляції.
Доцільно розпочинати загартування з обливання холодною водою з відра, стоячи на траві або піску. Процедура ця короткочасна і не спричинить переохолодження дитини, а швидше навпаки, — після обливання дитина відчуватиме, що тепло розливається по всьому тілу. Що холодніша вода, то кращий ефект, вода кімнатної температури може спричинити озноб і переохолодження. Головне, щоб всі загартувальні процедури дитина сприймала залюбки і з радістю. Купання в річці, у морі та у водоймищі теж дає чудовий загартувальний ефект.
Не викликайте у дитини страх перед водою. Вода ЦІЛЮЩА.
Влітку за спекотної погоди давайте дітям багато води. Нехай п’ють скільки хочуть, не варто обмежувати, організм повинен сам вирішувати, яку кількість води потрібно випити.
ЗАГАРТУВАННЯ СОНЦЕМ.
Загартувальна дія сонячних ванн полягає в дії
на організм ультрафіолетових променів. Саме ці промені підвищують захисні функції організму і допомагають протистояти застудним захворюванням, покращують роботу імунної системи.
Сонячні ванни доцільно приймати з 6-ї ранку до 12-ї години дня і з 16-ї до заходу сонця, коли сонячні промені падають під кутом. З 12-ї до 16-ї години — період підвищеної сонячної радіації, і в цей час дитина має бути в тіні, відпочивати. Сонячні ванні-потрібно приймати в природних умовах зважаючи на потреби і бажання дитини. Організм, що живе в режимі саморегуляції, сам може визначити дозу перебування на сонці. Якщо дитина засмагає у визначений час, то не варто надягати головний убір, бо сонячна енергія надходить в організм через голову.
Діти мають перебувати під променями сонця в русі, не слід укладати їх для прийому сонячної ванни, вони швидко перегріваються.
Легше переносять сонячні ванни діти темноволосі і темношкірі, світловолосі, блакитноокі, з білою шкірою важче переносять велику кількість сонячних променів, у разі перегріву можуть дістати сонячний удар. Тому батьки і вихователі мають пояснити дитині, як прислуховуватися до свого організму, щоб у разі появи поту і жару піти в тінь. Спека, як і холод, залучає до роботи систему терморегуляції, тому в літній період СПЕКА — це природний засіб загартування.
ЛАЗНЯ
Про те, що лазня корисна, знали ще предки. Досі їй немає альтернативи. Сьогодні лазня — не лише парова з віником, а й лімфодренажний масаж, душ та інші блага цивілізації. Людський організм виділяє через шкіру у 3,5 раза більше шкідливих речовин, ніж через нирки, кишечник і легені разом узяті. За одне відвідання парової лазні ми втрачаємо до 1,5 літра поту, з ним виводиться молочна кислота — супутник втоми. Після парової лазні розслаблюються м’язи і заспокоюються нерви, підвищуються настрій і життєвий тонус.
Є любителі «сухої» лазні, сауни. У сауну ходять не лише паритися, а й спілкуватися.
Для здоров’я найкраще відвідувати сауну з лікувальною метою: зняти стрес, звільнити організм від адреналіну, що напружує, розслабитися.
Ось деякі поради користування сауною з лікувальною метою.
Перш ніж заходити в парну, потрібно обмити тіло спочатку теплою водою, підвищуючи температуру, щоб добре розігріти тіло і ступні ніг. Спочатку слід митися без мила, щоб зберегти жирову змазку, яка оберігає тіло від опіку сухим гарячим повітрям.
А відтак витертися насухо, змастити тіло медом з сіллю і краще лягати в парній на найнижчій полиці, ніж сидіти. Не розмовляти, лежати із заплющеними очима, розслабитися. Час отримання процедури визначається станом організму.
Після виходу потрібно обмитися теплою водою і посидіти або полежати в кімнаті відпочинку, можна зробити масаж. Під час другого заходу можна піднятися на полку вище, де жаркіше.
У міру виділення поту його потрібно зішкрябувати скребком або промокати рушником, позаяк може відбуватися самовсмоктування поту, що виділяється. Після виходу вдруге з парної можна зануритися в басейн, обмившись холодною водою. Остудити голову холодною водою, витерти ретельно волосся. Бажано пити багато води або трав’яного чаю. Доречно відвідувати сауну на місяць, що росте, або повний місяць, у цей час організм легко очищається від непотрібних накопичень, легше переноситься ця процедура.
Смачно і корисно
Бананове морозиво
Очистити банан від шкірки, мокати його в йогурт, а потім цей банан умочити в МЮС-ЛІ (будь-які), загорнути у фольгу і заморозити в морозильній камері, їсти як морозиво.
Червоний заморожений лід
Зварити очищений буряк, у відвар, де варився буряк, додати яблучний сироп або будь-який інший і, розливши по формочках, поставити в морозильну камеру. Заморозити, їсти як морозиво.
Морозиво на власний смак
Більшість дітей не любить меду, не п’є кефіру, йогурту, але солодкі фрукти люблять усі. Можна з улюблених фруктів приготувати морозиво, адже воно так смакує всім дітям.
Білки, 2—3 склянки фруктового пюре з полуниць, персиків, дині, 1 йогурт, 1 ч. ложка меду.
Збиваємо білки протягом 2-х хв. Додаємо фруктове пюре, обережно перемішуємо, потім додаємо йогурт і мед. Розливаємо по формочках і ставимо в морозильну камеру.
Джерело: Дмитрієва Тетяна Євгенівна
Нові коментарі