Як зміцнити здоров’я дитини і за­гартувати її

Літо — найблагодатніша пора року для накопичення сил, зміцнення здоров’я дитячого організму і загартування. Вліт­ку можна використовувати всі ПРИРОДНІ ЗАСОБИ ЗАГАРТУВАННЯ: СОНЦЕ, ПОВІТРЯ, ВОДУ, ЗЕМЛЮ.

Всі сили природи, які впливають на ор­ганізм природним способом, дають СИЛУ і ЗДОРОВ’Я. Більшість батьків чекає літа, щоб розпочати ЗАГАРТУВАННЯ дитини.

Що ж таке ЗАГАРТУВАННЯ?

Загартування — це розвиток здатності ПРИСТОСОВУВАТИ (адаптувати) ОРГАНІЗМ до тих умов середовища, в яких він пере­буває. Перебувати у спекоті — до спекоти, у холоді — до холоду тощо. Не слід викли­кати у дитини страх перед природними явищами, навпаки, потрібно розповідати, яку велику користь приносить організму сонце, повітря, вода, земля. У чому цілю­ща сила природи, що саме природа здат­на зцілити людину.

ЗАГАРТУВАННЯ ПОВІТРЯМ. Люд­ський організм не може тривалий час жити без повітря, людина без нього гине протя­гом кількох хвилин. Повітря підвищує стій­кість організму до хвороб, покращує ро­боту серця, мозку, легенів, активізує обмін речовин. Батьки знають, що перебування дитини на повітрі покращує апетит. День без свіжого повітря — втрачений день для дитини. Влітку дитина має бути на повітрі переважну частину часу, бажано в зеленій зоні або біля води. У цих місцях повітря насичене аеронами і фітонцидами. Дитина не має бути обмежена в рухах, фізична ак­тивність збільшує споживання кисню ор­ганізмом. Повітря лікує організм від анемії і нервових захворювань, підвищує опір­ність до вірусних інфекцій.

За +18 °С і вище бажано бути тільки в трусах, щоб тіло насичувалося киснем.

Не варто кутати і перегрівати дітей. Перегрівання дитячого організму завдає більше шкоди, ніж охолодження. Бажано в літній період не надягати на дитину син­тетичного одягу, він не «дихає» і викликає підвищену вологість тіла.

ХОДІННЯ БОСОНІЖ. Ступня людини має величезну кількість біологічних точок, що пов’язують підошву з внутрішніми ор­ганами. Ходіння босоніж масажує підошву, налагоджує роботу системи терморегуля­ції. У дітей, які звикли ходити босоніж, не мерзнуть ноги. Вони не захворіють, коли замочать ноги. Ходіння босоніж знімає статичну електрику, заземляє, знімає не­рвове напруження. Ходіння по піску, тра­ві, землі і камінню благотворно впливає на зміцнення здоров’я дитини.

Наші предки абсолютно природним вважали майже постійне ходіння босоніж. Цивілізація взула людей, а дарма.

ЗАГАРТУВАННЯ ВОДОЮ. Вода — джерело здоров’я, еліксир життя. Вона бла­готворно впливає на нервову систему і зні­має втому, пожвавлює організм. Недаремно в казках народ говорив про живу і мертву воду. Судячи з усього, живою називали хо­лодну воду. Саме з її допомогою знімають непритомність, відновлюють сили, знімають головний біль, приклавши мокрий рушник.

Під впливом холодної води активізу­ється діафрагма, посилюється вентиляція легенів, збільшується кількість гемогло­біну. Все це благотворно впливає на ор­ганізм, підвищує окислювальні процеси і обмін речовин.

Основне в загартуванні водою — це вдосконалення терморегуляції.

Доцільно розпочинати загартування з обливання холодною водою з відра, стоячи на траві або піску. Процедура ця короткочасна і не спричинить переохо­лодження дитини, а швидше навпаки, — після обливання дитина відчуватиме, що тепло розливається по всьому тілу. Що холодніша вода, то кращий ефект, вода кімнатної температури може спричини­ти озноб і переохолодження. Головне, щоб всі загартувальні процедури дитина сприймала залюбки і з радістю. Купання в річці, у морі та у водоймищі теж дає чу­довий загартувальний ефект.

Не викликайте у дитини страх перед водою. Вода ЦІЛЮЩА.

Влітку за спекотної погоди давайте ді­тям багато води. Нехай п’ють скільки хо­чуть, не варто обмежувати, організм по­винен сам вирішувати, яку кількість води потрібно випити.

ЗАГАРТУВАННЯ СОНЦЕМ.

Загартувальна дія сонячних ванн полягає в дії

на організм ультрафіолетових променів. Саме ці промені підвищують захисні функ­ції організму і допомагають протистояти застудним захворюванням, покращують роботу імунної системи.

Сонячні ванни доцільно приймати з 6-ї ран­ку до 12-ї години дня і з 16-ї до заходу сон­ця, коли сонячні промені падають під ку­том. З 12-ї до 16-ї години — період підви­щеної сонячної радіації, і в цей час дитина має бути в тіні, відпочивати. Сонячні ванні-потрібно приймати в природних умовах зважаючи на потреби і бажання дитини. Організм, що живе в режимі саморегуля­ції, сам може визначити дозу перебування на сонці. Якщо дитина засмагає у визна­чений час, то не варто надягати головний убір, бо сонячна енергія надходить в ор­ганізм через голову.

Діти мають перебувати під променями сонця в русі, не слід укладати їх для при­йому сонячної ванни, вони швидко пере­гріваються.

Легше переносять сонячні ванни діти темноволосі і темношкірі, світловолосі, блакитноокі, з білою шкірою важче пе­реносять велику кількість сонячних про­менів, у разі перегріву можуть дістати со­нячний удар. Тому батьки і вихователі ма­ють пояснити дитині, як прислуховуватися до свого організму, щоб у разі появи поту і жару піти в тінь. Спека, як і холод, залучає до роботи систему терморегуляції, тому в літній період СПЕКА — це природний за­сіб загартування.

ЛАЗНЯ

Про те, що лазня корисна, знали ще предки. Досі їй немає альтернативи. Сьо­годні лазня — не лише парова з віником, а й лімфодренажний масаж, душ та інші бла­га цивілізації. Людський організм виділяє через шкіру у 3,5 раза більше шкідливих ре­човин, ніж через нирки, кишечник і легені разом узяті. За одне відвідання парової лаз­ні ми втрачаємо до 1,5 літра поту, з ним ви­водиться молочна кислота — супутник вто­ми. Після парової лазні розслаблюються м’язи і заспокоюються нерви, підвищуються настрій і життєвий тонус.

Є любителі «сухої» лазні, сауни. У сауну ходять не лише паритися, а й спілкуватися.

Для здоров’я найкраще відвідувати сауну з лікувальною метою: зняти стрес, звільнити організм від адреналіну, що напружує, роз­слабитися.

Ось деякі поради користування сауною з лікувальною метою.

Перш ніж заходити в парну, потрібно об­мити тіло спочатку теплою водою, підвищу­ючи температуру, щоб добре розігріти тіло і ступні ніг. Спочатку слід митися без мила, щоб зберегти жирову змазку, яка оберігає тіло від опіку сухим гарячим повітрям.

А відтак витертися насухо, змастити тіло медом з сіллю і краще лягати в парній на найнижчій полиці, ніж сидіти. Не розмов­ляти, лежати із заплющеними очима, роз­слабитися. Час отримання процедури ви­значається станом організму.

Після виходу потрібно обмитися теплою водою і посидіти або полежати в кімнаті від­починку, можна зробити масаж. Під час дру­гого заходу можна піднятися на полку вище, де жаркіше.

У міру виділення поту його потрібно зішкрябувати скребком або промокати руш­ником, позаяк може відбуватися самовсмоктування поту, що виділяється. Після виходу вдруге з парної можна зануритися в басейн, обмившись холодною водою. Осту­дити голову холодною водою, витерти ре­тельно волосся. Бажано пити багато води або трав’яного чаю. Доречно відвідувати са­уну на місяць, що росте, або повний місяць, у цей час організм легко очищається від не­потрібних накопичень, легше переноситься ця процедура.

Смачно і корисно

Бананове морозиво

Очистити банан від шкірки, мокати його в йогурт, а потім цей банан умочити в МЮС-ЛІ (будь-які), загорнути у фольгу і заморози­ти в морозильній камері, їсти як морозиво.

Червоний заморожений лід

Зварити очищений буряк, у відвар, де варився буряк, додати яблучний сироп або будь-який інший і, розливши по формочках, поставити в морозильну камеру. Заморози­ти, їсти як морозиво.

Морозиво на власний смак

Більшість дітей не любить меду, не п’є ке­фіру, йогурту, але солодкі фрукти люблять усі. Можна з улюблених фруктів приготувати морозиво, адже воно так смакує всім дітям.

Білки, 2—3 склянки фруктового пюре з полуниць, персиків, дині, 1 йогурт, 1 ч. ложка меду.

Збиваємо білки протягом 2-х хв. Додає­мо фруктове пюре, обережно перемішуємо, потім додаємо йогурт і мед. Розливаємо по формочках і ставимо в морозильну камеру.

Джерело: Дмитрієва Тетяна Євгенівна

Залишити відповідь

Ви можете використовувати ці HTML теги і атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.