Запобігання отруєння грибами

Гриби – обширна група організмів, що налічує близько 100 тис. видів. З більше 200 видів капелюшних грибів їстівними вважають 20 видів.

             Гриби поділяються на такі групи:

їстівні – їх налічують до 500 видів, використовується 80-100 видів;

умовно їстівні – мають поганий гіркий смак;

неїстівні – мають неприємний запах, поганій смак;

отруйні – мають токсичні речовини. Таких грибів блізько 80 видів.

            Люди з давніх пір  використовують гриби як продукт живлення. Їх вживають солоними, смаженими, вареними, готують салати і соуси. Високоживильні плодові тіла і капелюшки грибів містять вітаміни, білки і інші корисні речовини. Першими на початку травня з’являються сморчки, строчки і шампіньйони.

      У середині червня – підберезники, а потім маслюки, сироїжки, підосиновики. Найпізніші – вже восени з’являються маслюки.

Отруєння – це порушення функцій організму, спрічинене потраплянням з навколішнього середовіща токсичніх речовін, що не можуть буті знешкоджені внутрішніми силами організму.

 Отруєння  бувають: побутові, виробничі , речовінамі, що є хімічною зброєю. У побуті найчастіше зустрічаються харчові отруєння, причини яких полягає у споживанні зіпсованих продуктів.

            З усіх харчовіх отруєнь найнебезпечнішим є отруєння грибами.

           

Багато грибів мають своїх отруйних «двійників».

Смер­тельно отруйний гриб — бліда поганка — широко відомий як тонкий білий гриб з характерною «спідничкою» на ніжці біля шляпки. Але це не найпоширеніший її різновид. Дуже легко сплутати молоду бліду поганку і молоду печерицю. Є різнови­ди, що вміло маскуються під сироїжку. Вживання отруйних грибів в кращому разі може викликати сильне отруєння, а в гіршому – смерть.

Отруйні речовини, які містяться всередині гриба, не руйну­ються під час термічної обробки, засолення чи висушування. До­статньо невеликого шматочка, щоб смертельно отруїтися. Клінічна картина отруєння блідою поганкою нагадує картину захворювання на холеру.

Найнебезпечнішим грибом вважається блідна поганка і її разновиди, при отруєнні її токсинами реєструється до 99% летальності потерпілих. Небезпечним  є те, що отруєння блідою поганкою має свій прихований період. Тільки через 6—8 год починаються блювання, сильний біль у животі, пронос, виділяється холодний піт. Далі спостерігаються уповільнення пульсу, судоми, послаблення серцевої діяль­ності. Через деякий час стан потерпілого поліпшується, але не надовго. Напади повторюються впродовж кількох днів і через 5—10 діб настає смерть.

Якщо є підозра на отруєння, слід негайно промити шлунок блідо-рожевим розчином перманганату калію, що сприяє швидкому окисненню отрут. Категорично забороняється вжи­вати молоко, оскільки воно прискорює всмоктування токсич­них речовин крізь стінки кишечника в  кров. Для адсорбції ток­синів застосовують активоване вугілля. Хворого терміново кладуть у лікарню.

 

 Симптоми  отруєння грибами

 Розрізняють чотирі групи отруєння людей грибами, у тому числі:

Перша група – отруєння грибами строчками, виявляється через 6-10 годин, з’являється слабкість, нудота, блювота іноді розлад шлунку.

 Друга група – отруєння блідною поганкою і блізькимі до неї видами грибів, виявляється через 8 – 24 години, раптові болі в животі, блювота, розлад шлунку, слабкість, зніження температури, висока імовірність смертельних наслідків.

 Третя група – отруєння мухоморами виявляється через 30 хвилин – 6 годин, з’являється нудота, блювота, розлад шлунку, запаморочення, марення, розширення зіниць. Рідко наступає смерть.

 Четверта група – отруєння опенькамі несправжніми, жовчним і чортовим грибом та не специфічне отруєння їстівними грибами при неправильному приготуванні, зберіганні та заготівлі. Відсутні загальні ознаки отруєння, яку виявляється через 30 хвілін – 2 години розладнанням шлунково-кишкового тракту.

Загальна ознака отруйності всіх грибів – яскраво виражений червоний колір. Криваво-червоні розлучення на ніжках, кольори крові, що запеклася, трубчастий шар під капелюшком, вмить виступаючий на зрізах рожевий сік, рожевіюча або синіюча м’якоть на зламах – у трубчастих грибів.

            У пластинчастих – потовщена клубнеобразноє підстава ніжки, непропорційно довга тонка ніжка, бавовняний комірець на рівні країв ломкого капелюшка, білі пластинки.

Правила збирання грибів

 1. Збирайте в лісі ліше ті грібі, про які ві знаєте напевне, що сморід їстівні.
 2. Грібі, яких ві не знаєте чи які віклікають у вас сумнів, не кладіть у їжу і не пробуйте сирімі на смак.
 3. Ніколи не беріть і не їжте грибів, що мають біля основі ніжки подібне на бульбу потовщення, піхву (як у червоного мухомора), не куштуйте їх.
 4. Колі збираєте пластинчаті грибиі, особливо сироїжки та лісові печериці, намагайтеся брати їх цілою ніжкою, щоб не допустити помилки, про яку згадано у попередньому пункті.

     5.  Ніколи не збірайте і не їжте грибів перезлілих, зморщених, червівих, зіпсованих.

 1. Не їжте сирих грибів.
 2. Якщо ж зустрінете в лісі блідну поганку, краще знищіть її. Червоний мухомор залишайте для лосів.

 

Профілактика отруєння грибами

 1. Збирайте тільки ті грібі, які добрі знаєте.
 2. Ніколи не вживайте у їжу незнайомі гриби.
 3. Добре знайте відміни їстівних і отруйніх грибів.
 4. Не збірайте ніяких грибів блізько від залізничних і автомобільних шляхів, атомніх і тепловіх електростанцій, великих промісловіх зон.
 5. Не купуйте на базарах суміші грибів із різних їх видів у якості грибної ікри, салатів, пирогів з грибами та інших виробів з подрібнених грибів.
 6. Не робіть домашню заготівлю грибів у герметичній упаковці, щоб уникнуті захворювання ботулізмом.
 7. Будь-яку заготівлю грибів на зберігання робіть тільки у відкритому посуді під марлею або папером.
 8. Обов’язково перевіряйте гриби на радіоактивність.
 9. Сушіть тільки певні віди грибів, такі як білий гриб, підосичник, підберезник, маслюк, моховик, зморшок і трюфель білий; не корістуйтеся сумнівними методами перевірки грибів на отруйність.

 

Ні в якому разі не довіряйте таким помілковім тлумаченням:

 • отруйні грибиі мають неприємний запах, а їстівні – приємний. Отруйні гриби мають як приємний, так і неприємний запах. Блідна поганка пахне майже так, як і печеріця;
 • усі гриби в молодому віці їстівні;
 • личинки комах, черв’яки і равліки не чіпають отруйніх грибів. Личинки і слімаки поїдають як отруйні, так і їстівні гриби;
 • опущені у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні грібі.;
 • цибуля або часник стають бурімі, якщо варіті їх разом з грибами, серед яких є отруйні.
 • отрута з грибів видаляється після кип’ятіння протягом кількох годін;
 • сушка, засолювання, марінування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах;

ПЕРШ  НІЖ  ВЖИВАТИ  ГРИБИ  – ПОДУМАЙТЕ ЧІ  ВАРТО РИЗИКУВАТИ  СВОЇМ  ЖИТТЯМ  ТА ЗДОРОВ’ЯМ.

Залишити відповідь

Ви можете використовувати ці HTML теги і атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.