Зорова гімнастіка як засіб збереження зору дітей дошкільного віку

       У століття розквіту інформаційних технологій людський організм, особливо організм дитини піддається впливу низки чинників, що згубно позначаються на здоров’ ї. Негативним є й те, що батьки рідко обмежують своїх дітей у користуванні смартфоном, комп’ютером, планшетом чи телевізором. Адже ці пристрої, без сумніву, чинять неабияке навантаження на зоровий аппарат дитини дошкільного віку. Саме тому профілактична й корекційна робота щодо поліпшення зору є сьогодні необхідним компонентом освітньої діяльності педагогів та батьків дошкільників. Важливо не лише навчити дітей виконувати пеціальні зорові вправи в системі, а й сформувати звичку турбуватися про свій зір і здоров’я в цілому.

Однією з форм профілактики та корекції порушень зору, запобігання перевтомі зорового апарату є зорова гімнастика.

Ще в незапам’ятні часи, за багато століть до початку нашої ери, були розроблені спеціальні вправи для очей. Вони грунтуються на рівномірному чергуванні тренувань очних м’язів з повноцінним відпочинком зорового апарату. Виконуючи такі нескладні вправи щодня, можна не лише зберегти зір, а й відновити його повноцінне функціонування.

Зорову гімнастику слід проводити:

  • для 4 — 5-річних дітей — після 5 хв. роботи,
  • для 6 —7-річних — після 7 — 8 хв.роботи з телефоном чи комп’ютером.

Тривати зорова гімнастика має 1—2 хв.

Гімнастика для очей — це одна з ефективних здоров’язбережувальних технологій, поряд з дихальною гімнастикою, самомасажем, динамічними паузами тощо.

Проведення з дітьми зорової гімнастики як у дошкільному закладі, так і вдома:

  • знижує втомлюваність очей;
  • зміцнює очні м’язи;
  • знімає напруження;
  • запобігає виникненню порушень зору;
  • позитивно впливає на загальну працездатність зорового аналізатора та всього організму.

Якщо в дитини вже виявлено порушення зору, зорова гімнастика допоможе пом’якшити цю проблему.

Завдання батьків — вивчити

  • дитиною прості гімнастичні вправи для поліпшення зору й регулярно нагадувати їй про необхідність виконання цих вправ удома. А для того щоб заохотити дитину й викликати в неї інтерес до зорової гімнастики, рекомендую батькам виконувати вправи для очей разом з нею.

Пропоную декілька простих вправ, які зручно виконувати з дитиною вдома:

  • Підвісьте різноколірні картонні кружечки різних розмірів у кутках кімнати. Запропонуйте дитині подивитися на лівий кружечок декілька секунд, потім — на правий, відтак заплющити очі на 10 с. Виконайте з дитиною цю вправу 3 — 5 разів.
  • Запропонуйте дитині протягом 10 с почергово заплющувати й розкривати очі для розслаблення м’язів, що підтримують очне яблуко.
  • Розмістіть на стелі малюнок у вигляді змійки, спіралі або кольорової шахової дошки. Запропонуйте дитині «пройти шлях» очима: від початку змійки до її кінця, від початку спіралі до центра, по кубиках певного кольору, який ви задасте.
  • Запропонуйте дитині уявити перед собою квадрат і «обвести» його очима по пери-метру за годинниковою стрілкою та проти неї, відтак провести уявні лінії по діагоналі — з лівого верхнього кута у правий нижній та з лівого нижнього кута у правий верхній.
  • Пограйте з дитиною «у ведмедика». Дитина має стояти розслаблено й переступати з однієї ноги на другу, відриваючи п’яти від підлоги, і злегка похитуватись, як ведмедик. Погляд при цьому необхідно зосередити чітко перед собою — у напрямку носа — та не пере-водити його на жоден з предметів, які потрапляють у поле зору. Під час виконання вправи можна кліпати. Вправу слід виконувати протягом 2 — 3 хв.
  • Запропонуйте дитині заплющити очі, накрити їх долонями та уявити перед собою чорне поле. Відтак «намалювати» носом маленьку літеру «о». У середині неї — ще меншу, а всередині цієї — ще меншу і т .д., допоки не вийде крапка. По завершенні вправи дитина має протягом 30 с покліпати очима.
  • Відшукайте за вікном дуже віддалений об’єкт. Запропонуйте дитині подивитися через вікно на нього та уважно розглядати впродовж 10 с, потім перевести погляд на об’єкт, що знаходиться в кімнаті. Повторити вправу слід 3 — 4 рази.
  • Запропонуйте дитині простягнути перед собою праву руку. Відтак повільно водити вказівним пальцем вправо — вліво, вгору — вниз і поглядом стежити за ним.

Також до уваги відеогімнастики для Вас та ваших діток

https://www.youtube.com/watch?v=8G87kg9s1HM

https://www.youtube.com/watch?v=XxbfeZQRYsk&list=PLp3ubJrw_pahPXHi2nbAocJwlQCvfBqnx

https://www.youtube.com/watch?v=dKsCzQ1gY_M

Дбайте про свій зір та зір своєї дитини.

Будьте здорові!

 

Джерело: Кошмата Юлія Сергіївна

Залишити відповідь

Ви можете використовувати ці HTML теги і атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.