Чому дитина б’є себе.

Іноді трапляється так, що маленька дитина трьох років в напружених ситуаціях починає наносити собі удари або битися головою об стіну або підлогу.

Це викликає у мами справжній шок. Якщо врахувати, що ці удари бувають зовсім не на жарт, у будь-якого батька виникають цілком логічні запитання, які можна розділити на три умовні категорії.

 • Причина такого поведінки. Чому вона так робить? Що в сім’ї провокує у дитини таку поведінку? Чи винні батьки в чому-небудь?
 • Хочу, щоб цього не було. Як зробити так, щоб дитина не завдавала собі удари?
 • Як правильно реагувати мамі на таку поведінку малюка?

Треба сказати, що не існує однозначної відповіді ні на одне з цих питань. Тому що поведінка дитини, яка б’є себе – це всього лише симптом. Це як головний біль – симптом дисбалансу в організмі, причини якого можуть бути у кожної людини свої.

І все ж таки можна виділити деякі загальні дитячі особливості, які провокують таку поведінку в дитини по відношенню до себе.

 • Дитина за типом особистості, швидше за все, є інтровертом, тобто, схильний до внутрішньої орієнтації та зосередженню на собі.
 • У житті дитини є якийсь подразник, ніяк не пов’язаний з ситуацією, коли малюк завдає собі удари. Цей подразник дитина в силу свого віку не розуміє і погано усвідомлює, але, тим не менш, вона його спостерігає і відчуває. Це може бути стресова ситуація, сильний переляк у минулому, складні обставини у сім’ї, коли все дуже напружені й напружені, важка хвороба малюка або члена сім’ї.
 • Дитина з категорії “важких”. У таких дітей в силу якихось особливостей характеру та темпераменту реакції на зовнішні обставини дуже яскраво виражені. Іноді ці реакції проявляються тим, що малюк починає бити себе по голові, не вміючи по-іншому висловити свої почуття, нехай, мовляв, мама сама здогадається, що йому треба, і хай зробить так, щоб він перестав це робити. Тоді як звичайна дитина підійшла би і попросила у мами річ, що її зацікавила.

Різне поєднання цих трьох особливостей дають розмаїтість ситуацій і глибину реакції дитини, коли вона починає себе бити. Хтось валяється на підлозі магазину і легенько вдаряється головою об підлогу, добиваючись, щоб мама купила йому машинку. Хтось до крові кусає себе за руку, коли мама обурилася дитячої витівку.

Дитина б’є себе – і це поведінка всього лише верхівка айсберга, під якою знаходиться брила льоду неусвідомлюваної психологічної напруженості. Така поведінка може виявлятися навіть якщо дитину в родині дуже люблять, не сварять, не називають поганими словами.

Якщо мама буде в кожному випадку уважно спостерігати за виразом обличчя свого малюка, який б’є себе, то вона зможе помітити, що в деяких ситуаціях він це робить по-різному. Природно, все відбувається швидко і спонтанно. Так, що відмінності в дитячому поведінці мама розуміє не відразу. Але якщо це відбувається регулярно, то відмінності стають очевидними. Розглянемо основні.

Такою поведінкою дитина може маніпулювати батьками

Дійсно, маніпуляцій дитина навчається з дитинства. І іноді навмисно завдає собі удари, щоб викликати бажану для себе реакцію з боку батьків. Зазвичай це заміна негативної реакції дорослого на спалах ніжності в бік дитини.

Як же зрозуміти, маніпулює малюк у разі, коли б’ється головою об стіну або підлогу? У віці двох-трьох років дитина ще не в змозі витончено брехати і прикидатися, тому “вирахувати” буде просто. Два основних моменти, на які мамі слід звернути увагу:

 • дитина спостерігає за мамою, явно чи ховаючи очі, але обов’язково дивиться, як вона реагує на його поведінку;
 • вираз обличчя вдаване, напружене;
 • дитина чергує свої дії: завдає собі удари і після цього дивиться на реакцію мами.

Такою поведінкою дитина може сама себе карати

У природі людини закладено з самого глибокого дитинства робити все, що хоче його батько. На цю тему існує велика кількість інформації та матеріалу. Тому не буду детально зупинятися на цьому, скажу лише, що механізм цей діє буквально. Каже мама синові: “Ти такий же недолугий, як твій батько”. У підсвідомість дитини йде інформація: “Будь таким, як твій батько!” Або каже батько дочки: “Тобі ще рано дружити з хлопчиками”. Дівчинці йде сигнал: “дружити з дорослими чоловіками”.

Аналогічно цей механізм діє, коли мама лає або картає свою дитину за її поведінку. Дитяча психіка сприймає це буквально – карає себе з висоти свого віку і розуміння. Особливо якщо врахувати, що у віці двох-трьох років (“криза триліток”) дитина ще тільки починає психологічно відокремлювати себе від матері. Вона не розуміє, які зміни в психіці у неї походять, і ще не усвідомлює себе в новій якості особистості, відокремленої від матері. Для неї поки її прикрість – це і його прикрість, її злість і його теж. Тому немає нічого дивного, що дитина готова зробити все, аби мама не сердилася.

Будь-якого роду коментарі невдоволення (не обов’язково з підвищеним голосом або роздратуванням) з її сторони можуть спровокувати дитини на те, щоб завдавати собі удари.

Ми самі можемо спостерігати цей механізм у тому, коли, посварившись з кимось, нібито випадково ріжемо собі ножем палець. Таким чином як би караючи себе за нестриманість.

Цей вид дитячої реакції можна також визначити з виразу обличчя дитини:

 • видно, що дитина щиро сильно засмучений;
 • якщо мама виходить з кімнати або відвертається, він не припиняє завдавати собі удари.

Такою поведінкою дитина може виявляти свій відчай

Це, мабуть, самий складний для розуміння мами вид реакції дитини, коли він б’є сам себе. Наприклад, мама спостерігає зі сторони за тим, як грає дитина. Дитина маминого погляду не помічає. Він не може знайти іграшку або знаходиться в будь-якому іншому скруті. Замість того щоб звернутися за допомогою до дорослого, починає бити себе рукою по обличчю. При цьому дитина:

 • не засмучений і, на думку мами, в нього немає серйозних причин робити так;
 • вираз обличчя у нього нейтральне або здивоване.

Таким чином, уважно спостерігаючи за своїм малюком, мама може приблизно визначити, від чого дитина б’є себе. Малюк, схильний до таких дій, може діяти в двох будь-яких або в усіх варіантах одночасно. Тобто він одночасно може відчувати розпач і прагнути чинити тиск на дорослого. І мамі необхідно в кожному випадку діяти не за якимось шаблоном, а намагатися знайти той унікальний ключик, який підійде до її маляті, щоб послабити його внутрішнє напруження.

Мамі важливо завжди пам’ятати, що поведінка дитини – це лакмусовий папірець, за якою можна визначити загальну психологічну обстановку в сім’ї. Дитина виявляє не тільки своє психологічний настрій, але і настрій батьків у даний момент.

З цього випливає найголовніший спосіб, який зможе змінити поведінку дитини по відношенню до себе. Потрібно “лікувати” психологічну обстановку в сім’ї!

Але бувають обставини, коли це неможливо. Не завжди в силах батьків дати дитині ідеальну, гармонійну і щасливу психологічну атмосферу. Мама повинна розуміти, що дитина просто так себе проявляє через нанесення собі шкоди з огляду на вік. З часом дитина перестане бити себе, але схильність до цього, швидше за все, залишиться на все життя. Тільки удари він буде наносити собі не по тілу, а в душі. Що може призвести до зниженої самооцінці особистості.

І, тим не менш, мамі не варто заспокоюватись і чекати, коли дитина перестане бити себе. Якщо мама буде думати, що дитину не варто поправляти, коли він себе невірно веде, або коментувати його погану поведінку, то дитині це не допоможе. Кожен малюк має потребу в тому, щоб йому вказували на межі, в яких він може діяти. Питання тільки в тому, як це робити?

Ось тільки деякі пункти, на які варто звернути увагу. Мама може звузити чи розширити пропоновані варіанти, на свій розсуд, спілкуючись безпосередньо зі своїм малюком.

 • Знизити гучність голосу і експресію. Мама може провести експеримент і докоряти дитини пошепки або на вушко. Така поведінка може на якийсь період так здивувати малюка, що він буде не так сильно фіксуватися на собі і забувати бити себе.
 • Не змінювати різко свою поведінку з лайки на ніжність. Якщо мама вичитує дитини за його поведінку, не варто кидатися на дитину з поцілунками, як тільки він наніс собі перший удар по голові. Такою поведінкою мама лише закріплює у дитини стереотип поведінки.
 • Фізично не давати дитині бити себе. Мама м’яко утримує дитину, коли він б’є себе і обов’язково коментує це наступними фразами: “Не треба так робити. Мама тебе дуже любить”.
 • Не маніпулювати у відповідь на його маніпуляції. У цьому випадку мамі потрібно точно розуміти, що зараз дитина б’є себе саме з метою тиску на батьків, щоб вони виконали його бажання. Він не карає себе і не перебуває у відчаї. Тоді мама тимчасово припиняє будь-яке спілкування з дитиною, може навіть залишити його самого в кімнаті, даючи, таким чином, йому зрозуміти, що завдаючи собі удари, все одно не зможе домогтися бажаного.
 • Говорити частіше дитині слова любові. “Навіть якщо мама сердиться, вона все одно дуже любить свого малюка”.

А найголовніше, навіть якщо дитина перестане з часом наносити собі удари, мамі не варто забувати про те, що дитина робила це. Коли він буде підростати, мамі треба докласти всіх зусиль, щоб навчити його абстрагуватися від стресових ситуацій і не переносити їх на себе. Не навішувати на себе почуття провини. Мама повинна дати дитині стрижень внутрішнього самовідчуття цілісної особистості, який буде підтримувати його в життя.

Залишити відповідь

Ви можете використовувати ці HTML теги і атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.