Ігри на пізнавальний розвиток (Старший дошкільний вік)

Дидактична гра “НАША ВУЛИЦЯ”

Мета:

Закріпити знання геометричних фігур: круг, квадрат, трикутник. Дати поняття про прямокутник; знаходити спільне та відмінне з квадратом. Співвідносити геометричні фігури з певними фактами на вулиці міста, позначати даними фігурами об’єкти на малюнку-схемі рідної вулиці.

Обладнання.

Демонстраційне: фотографії, ілюстрації рідної вулиці, дитячі малюнки і два з’єднаних в довжину паперу (АЗ) на фланелеграфі із зазначеними орієнтирами (дорога, зупинка, пам’ятник тощо). Створення малюнку-схеми вулиці.

Роздатковий: силуети геометричних фігур різного розміру та кольору за змогою яких можна позначити певні об’єкти, будівлі рідної вулиці; обладнання для наклеювання; зображення дерев, кущів, машин, людей (відповідно до професії).

Примітка.

Гру доцільно проводити у другій половині дня після пішохідного переходу по вулиці, після малювання дітьми рідної вулиці.

Ігрові дії.

Вихователь звертає увагу дітей на фотографії та інші зображення рідної вулиці. Пропонує згадати пішохідний перехід (екскурсію тощо) по вулиці, поділитися своїми враженнями: які об’єкти-а вулиці запам’ятались найбільше. Після висловлювань діти сумісно відтворюють в правильній послідовності усно всі об’єкти, які бачили під час переходу. Зображають їх на схемі за допомогою; метричних фігур. Малята обирають геометричні фігури і співвідносять їх за кольором, розміром”. будівлями на рідній вулиці. Вихователь пропонує уважно роздивитись і назвати, за допомогою; саме фігур зобразили ті чи інші будівлі. Діти впізнають квадрати, трикутники. Педагог звертає увагу на прямокутник і просить малят визначити, на яку геометричну фігуру він схожий (чим?), чим: відрізняється від квадрата? Створює проблемну ситуацію: що стало б з багатоповерхівкою, яку ми відобразили за допомогою прямокутника, якби ми “поставили” її на довгу сторону фігури? Малята самостійно обстежують прямокутник, доходять висновку, що у нього є чотири прямих кути, дві довгих сторони, дві коротких. За допомогою проблемних ситуацій при створенні схеми вулиці вихователька допомагає дітям засвоїти, що наявність двох довгих і двох коротких сторін — суттєва характерна прямокутника. Після наклеювання силуетів основних об’єктів на “вулиці” педагог разом з дітьми “оживляє” макет: разом наклеюють силуети дерев, машин, людей, хмаринок, круг — сонечко в небі та інше.

Дидактична гра “ПОБУДУЄМО ВУЛИЦЮ ДЛЯ ЛЯЛЬОК”

Мета:

Закріпити знання геометричних фігур (квадрат, прямокутник), геометричного тіла — куб. Дати поняття про брусок. Вчити знаходити спільне та відмінне між квадратом та кубом, прямокутником “- бруском. Розвивати навички використання математичних знань у грі.

Обладнання.

Схема рідної вулиці, яку діти створили напередодні, іграшкові ляльки, машини, силуети дерев, конструктор; визначене місце для створення “вулиці” на підлозі з орієнтирами (дорога, пешохідний перехід та інше).

Ігрові дії.

Вихователь звертає увагу дітей на схему рідної вулиці, нагадує, як цікаво дітям було під час пішохідного переходу (екскурсії). Проте, наголошує педагог, наші ляльки на екскурсію не ходили, на вулиці не гуляли. Пропонує побудувати вулицю для ляльок з підлогового конструктора. Разом: дітьми розглядають деталі конструктора (куб, брусок), обмірковують, які будівлі за їх допомогою: можна побудувати. Вихователь звертає увагу дітей нате, що деталі конструктора схожі на геометричні фігури на схемі (на які? чим схожі?). Разом з’ясовують, чим вони відрізняються. Педагог наголошує, що площинна геометрична фігура самостійно на підлозі не стоїть — вона падає (демонструє), геометричне тіло, яким є і куб, і брусок (“цеглинка” з конструктора), стоїть на підлозі, не падає. Геометричну фігуру можна “затиснути” поміж долоньками, а геометричне тіло — ні. Такі властивості геометричних тіл і допоможуть нам зараз побудувати макет нашої вулиці.

Під час роботи педагог також звертає увагу на те, які будівлі вищі, які нижчі, що треба зробити, щоб і на нашому макеті будівлі були високі і низькі?

Примітка.

Під час обігравання ситуацій на створеному макеті вулиці педагогу обов’язково слід наголосити на правилах безпечної поведінки: чи можна дітям самим гратися на вулиці? Як і в яких місцях слід переходити вулицю?

На який сигнал світлофора це можна робити? Яка ще небезпека може очікувати малюка на вулиці і як їй слід запобігти?

Дидактична гра “НАМ ЦІКАВО НА ВУЛИЦІ ГРАТИ І ВСЕ НАВКОЛО РАХУВАТИ”

Мета.

Закріпити навички лічби в межах 5. Вчити співвідносити число з цифрою. Розвивати увагу, пильність зору, вміння знаходити і виокремлювати предмети із заданими характеристиками з великої кількості інших різноманітних предметів, об’єднувати їх в одну множину, підраховувати кількість елементів в даній множині, позначати її цифрою.

Обладнання.

Демонстраційне: малюнок-схема рідної вулиці (вулиці, на якій розташований дитячий садок), цифри від 1 до 5.

Роздаткове: картки з цифрами в межах 5.

Ігрові дії.

Вихователь пропонує роздивитись схему вулиці і з’ясувати, чи є однакові (подібні) об’єкти на ній. Далі пропонує порахувати мовчки і показати цифрою, скільки на схемі є багатоповерхівок? Ялинок? Зображень машин? Смуг на пішохідному переході? Магазинів? Зупинок? Тощо. Після кожної відповіді педагог запрошує одну дитину, яка вголос рахує задані об’єкти, показуючи їх на схемі, добирає відповідну цифру.

Дидактична гра “ЗНАЙДЕМО МАЛЕНЬКУ ОЛЕНКУ”

Мета.

Закріплювати навички орієнтування відносно об’єктів на малюнку-схемі.

Обладнання. Малюнок-схема вулиці, на якій розташовано дитячий садок; силуетне зображення маленької дівчинки Оленки, яке можна розташувати в будь-якому місці на схемі; іграшкова міліцейська рація.

Ігрові дії.

Вихователь повідомляє, що на нашій вулиці живе маленька дівчинка Оленка. Вона ще не ходить в дитсадок і не знає, що дітям не можна самим гратися біля проїжджої частини, самим ходити по вулиці. Ось вона і загубилася. її мама дуже хвилюється і звернулась до міліції по допомогу. Хто першим знайде Оленку, повинен якнайшвидше по рації описати мамі, де саме знаходиться дівчинка.

Діти заплющують очі, вихователь переміщує силуетне зображення дівчинки. Кожна дитина (“міліціонер”) по черзі описує її місцезнаходження: “На доріжці до багатоповерхівки, біля лавочки”, “Між ялинками, біля аптеки”, “На зупинці, під рекламним щитом” і т. д.

Примітка.

Гру доречно супроводжувати поясненнями стосовно безпеки поведінки на вулиці.

Дидактична гра “ДОПОМОЖЕМО АРХІТЕКТОРОВІ”

Мета.

Навчати порівнювати об’єкти за висотою, прийомом прикладання, розташовувати їх за висотою в заданій послідовності.

Обладнання.

Роздаткове: фон — аркуш паперу із зображенням орієнтиру (дороги); силуетне зображення різних за висотою будівель.

Ігрові дії.

Вихователь повідомляє дітям, що для розбудови вулиці кожному архітекторові необхідно спочатку розробити схему розташування будівель на ній. Щоб вулиця була гарною, будівлі слід розташовувати в певній послідовності.

І варіант.

Вихователь задає дітям варіанти послідовностей розташування будівель, діти викладають силуети на аркуші.

від найнижчого від найвищого по черзі: високий — низький

до найвищого до найнижчого високий — низький та інше

II варіант.

Діти самостійно розташовують силуети будівель і розповідають про “свою вулицю” (пояснюють послідовність розташування за висотою). Створення проблемної ситуації:

Вихователь демонструє сюжетну ілюстрацію, на якій будівлі зображені на різних планах (на передньому і в перспективі), на різних рівнях. Запитує:

*​ Чи можна за цим малюнком дізнатися, яка будівля вища, яка нижча?

*​ Чи можна це визначити на око (якби не була позначена кількість поверхів)? Чому?

*​ Як треба розташовувати предмети (об’єкти), щоб порівняти їх за висотою? (на одному рівні)

Дидактична гра “ХТО ШВИДШЕ”

Мета.

Дати поняття про швидкість руху. Навчати під час гри рухатись у заданому напрямку, із заданою швидкістю. Закріплювати правила безпечної поведінки на вулиці, між однолітками у грі. Обладнання. Фланелеграф, зображення людей, тварин, видів транспорту. Іграшкові керма на кожну дитину.

Ігрові дії.

Вихователь пропонує дітям розташувати зображення об’єктів у порядку зростання властивої їм швидкості. Наприклад: людина — собака — трамвай — автомобіль — швидка допомога — літак і т. д.

Пояснити свій вибір: “Автомобіль рухається швидше за трамвай, адже трамвай везе багато пасажирів …” і т. д.

Примітка.

Набір ілюстрацій кожного разу можна змінювати.

Вихователь звертає увагу дітей, що під час руху можна змінювати його напрям. Пропонує ФУ “Машини на вулиці”, в якій діти-водії змінюватимуть напрям і швидкість руху за вказівкою вихователя: машини рухаються вперед, їдуть повільно (швидко), повертають ліворуч (праворуч), зупиняються і т. д.

Дидактична гра “ОВОЧІ, ШИКУЙСЬ”

Мета.

Закріплювати знання про суміжні числа. Продемонструвати наочно, яким чином можна порівнювати суміжні числа. Закріпляти вміння співвідносити число та цифру.Обладнання. Набірне полотно, цифри від 1 до 6, силуетні зображення овочів (шість видів по 6 екземплярів).

Ігрові дії.

Вихователь повідомляє, що Оленка на своєму городі зібрала врожай овочів і розклала їх на полицях у погребі. На кожній полиці опинилась певна кількість овочів, а скільки саме, нам підкажуть цифри. Пропонує розкласти овочі на полицях відповідно до цифри-підказки (які саме овочі класти на яку полицю — підкажуть зображення овочів, які вихователь вже виставив “на полицю”; по одному на кожну).

Після того, як діти розклали необхідну кількість овочів на полицях, вихователь разом з малятами перевіряє, чи відповідає кількість овочів цифрі.

Далі педагог розповідає, що вночі овочі ожили, подивились, як вони розташовані на полицях, і щось їм не сподобалось. Запитує у дітей, що могло овочам не сподобатись? Підводить до висновку, що немає чіткої послідовності в кількості розташування овочів. Пропонує розкласти їх на полицях так, щоб усі цифри-підказки знайшли собі сусідів (від найменшої кількості овочів до найбільшої). Зауважує, що цифри-підказки слід ставити після того, як пошикуємо овочі (в кінці ряду, адже цифри тепер не “підказують”, а “перевіряють”).

У результаті роботи діти отримують своєрідні “сходинки” з цифр, що дозволяє вихователю: з’ясовувати разом з малятами, яке число більше, яке менше; назвати “сусідів” загаданого числа, загадати певне число за його “сусідами”, рахувати в прямому та зворотному порядку, відпрацьовувати поняття “наступне число”, “попереднє число”; порівнювати, на скільки більше (менше) овочів у заданих рядах, як утворилося певне число, рахувати одиницями тощо.

Дидактична вправа “Які овочі виросли на городі?” — закріплення знань про овочі, їх зовнішній вигляд, розвиток пильності зору.

Вихователь пропонує уважно роздивитись ілюстрацію, на якій зображені :силуети овочів (один на одному) і з’ясувати, які овочі підготувала Оленка для: продажу на ярмарку.

Дидактична гра “НА ЯРМАРОК!”

Мета.

Закріпити знання про геометричні фігури. Розвивати увагу, логічне мислення, вміння доводити свою думку.

Обладнання.

План-схема дороги на ярмарок, на якій за допомогою геометричних фігур зашифрована ~ послідовність руху.

Ігрові дії.

Вихователь пропонує дітям розглянути схему і знайти доріжку, яка веде на ярмарок. А на ярмарок веде та доріжка, на якій залишаються не закресленими всі геометричні фігури, що зображені біля кошика (адже це чарівні геометричні фігури: вони за формою нагадують зображення овочів, які Оленка несе на продаж).

У ході виконання роботи вихователь заохочує дітей до пояснення, чому вони обрали саме ту чи іншу доріжку; просить пояснити, за якими ознаками розпізнали ту чи іншу геометричну фігуру.

Дидактична гра “Я ФІГУРУ РОЗПІЗНАЮ, ВСЕ ПРО НЕЇ ПРИГАДАЮ”

Мета.

Закріпити знання про геометричні фігури вчити відрізняти їх від геометричних тіл. Під час складання розповіді про геометричну фігуру вчити використовувати опорну схему.

Обладнання.

Опорна схема для складання розповіді про геометричну фігуру, “чарівна торбинка”, геометричні фігури. В. н. — геометричні тіла (куб,куля).

Ігрові дії.

Вихователь пропонує пригадати все, що ми знаємо про геометричні фігури. (Мотивація: “Щоб легше було нам знайти дорогу на ярмарок”, або “Щоб наступного разу ми вже не заблукали по дорозі на ярмарок” тощо). Для цього дітям пропонується розпізнати фігуру на дотик у чарівній торбинці, розказати про неї за схемою, а потім показати всім малятам, щоб разом перевірити, чи правильно названа фігура. Для опису використовують схему:

назва фігури пласка чи об’ємна?

є в неї куточки чи немає?

чи може котитися? маленька чи велика

якого може бути кольору?

на що схожа?

де використовують предмети (де можна зустріти деталі та ін.) такої форми?

В. н. Дітям з високим рівнем розвитку математичних здібностей можна запропонувати цю схему для порівняння геометричних тіл та геометричних фігур (квадрат — куб, круг — куля). У даному випадку доречно звернути увагу малят, на що більше схожі овочі: на геометричні фігури чи тіла? (на геом. тіла, адже вони об’ємні). А коли ми можемо користуватись геометричними фігурами, щоб порівнювати їх з овочами? (“Тільки коли нам треба зображувати овочі на папері”).

Дидактична гра “ОВОЧІВНИКИ НА ЯРМАРКУ”

Мета.

Закріпити навички кількісної лічби, співвідносити число і цифру. Розвивати навички класифікації за належністю до певної множини.

Обладнання.

Силуетні зображення кошиків з цифрою на кожному з них (від 1 до 6); силуетні зображення груп овочів (множинами — в кількості від 1 до 6) тощо.

Ігрові дії.

Вихователь повідомляє, що овочівники відвезли свій врожай на ярмарок, а коли вже майже весь розпродали, певна кількість овочів залишилась. Пропонує допомогти розкласти овочі у кошики. Щоб дізнатися, які овочі в який кошик класти, слід спочатку їх розібрати на таці, потім порахувати, скільки яких овочів ми маємо, а вже потім покласти овочі в той кошик, на якому цифрою вказана їх кількість.

Дидактична вправа “Відгадай, який овоч закотився” — розвиток відчуття симетрії, вміння витворити в уяві за частиною зображення цілий образ.

Вихователь повідомляє, що врожай у цьому році був такий великий, що овочів на ярмарок привезли дуже багато. Деякі овочі не поміщались на прилавку, впали, закотились під нього. Педагог пропонує за частиною овоча, яка “виглядає” з-під прилавка, розпізнати, який овоч закотився. і. т.д. 

Дидактична вправа “Відгадай, які овочі купили” — розвиток логічного мислення.

Вихователь пропонує заповнити пусті клітинки “на прилавку” і відгадати, які овочі вже купили Оленки. Але будь-якими овочами заповнювати клітинки не варто, адже вони були розташовані певній послідовності.

Дидактична гра “ЧОМУ НАМ СОНЕЧКО МЕНШЕ ГРІЄ?”

Мета. Розвивати навички орієнтування у просторі (“високо-низько”, “вище-нижче”). Вчити встановлювати взаємозв’язок між висотою сонцестояння та явищами у природі за допомогою моделі руху сонця над горизонтом.

Обладнання. Модель руху сонця над горизонтом, створена вихованцями влітку за результатами спостережень. Відмітки на моделі руху сонця, зроблені дітьми за результатами довготривалого спостереження восени.

Ігрові дії.

Вихователь пропонує розглянути модель руху сонця над горизонтом. Пригадати, що цікавого помітили діти влітку, коли визначали лінію руху сонця. Звертає увагу на помітки, зроблені в результаті спостережень за сонцем восени. Разом з дітьми створюють лінію — “маршрут руху сонечка по небі” — відповідно до нанесених відміток. Порівнюють результати.

— час повернення додому

— багатоповерхівки (або інші об’єкти, відносно яких здійснюється спостереження щодо місцезнаходження сонця в певний відрізок часу позначки червоного кольору — результати спостережень влітку; позначки жовтого кольору — результати спостережень восени;

За результатами роботи малята роблять висновки, що влітку сонце піднімається вище, світить яскравіше, сильніше гріє, адже воно стоїть високо над головою, його промені прямі.

Восени день коротшає, сонце “просинається” пізніше, його шлях на небі менший (коротший), піднімається воно нижче, ніж влітку; “спати лягає” сонечко теж раніше; світить і гріє менше, його промені непрямі, косі.

Дидактична гра “СКІЛЬКИ ВПАЛО КРАПЛИНОК?”

Мета. Закріпити знання про склад числа 7. Вправляти у виконанні зворотної до прямого додавання операції: добору числа, якого не вистачає (В. н. — добору доданка).

Обладнання. Демонстраційне: фланелеграф, силуетне зображення хмаринки, сім краплинок, цифри від 1 до 7.

Роздаткове: цифри від 1 до 7.

Ігрові дії.

Вихователь повідомляє, що сім донечок-краплинок відірвались від мами-хмаринки, декілька з них вже впало на землю. Пропонує з’ясувати, скільки краплинок впало, і показати цифрою. Діти рахують кількість краплинок, які залишились {цю кількість вихователь позначає цифрою на фланелеграфі). Подумки відраховують від семи і визначають, скільки хмаринок вже впало; цю кількість показують діти. Разом з вихователем роблять висновки, що сім — це 1 і 6, 2 і 5, 3 і 4 і т. д. (Діти демонструють (6) картку з цифрою)

В. н. Вихователь пропонує заповнити у прикладах пусті клітинки за результатами підрахунків:

1+П = 7 3+П=7 5 + П = 7 П + = 7

2 + П=7 4 + П=7 6+П=7 7 + П=7

Проблемне запитання: “А чи можна “розказати” цю історію за допомогою прикладу,

використовуючи знак “—”?”

Після сумісних розмірковувань діти доходять висновку, що це насправді можна зробити:

7 (стільки було краплинок) — 6 (стільки впало на землю, загальна кількість зменшилась, отже,

знак “—” тут доречний) = 1 (стільки краплинок залишилось). Діти записують у вигляді прикладів можливі варіанти:

7-1=6 7-3=4 7-5=2 7-7=0

7-2=5 7-4=3 7-6=1 7-0=7

Дидактична вправа “Для якої квітки?” — розвиток баричних відчуттів, навичок логічного мислення.

Вихователь повідомляє дітям, що осіння дощова вода дуже корисна для кімнатних квітів. Ми набрали в лійки таку воду ось для цих двох квіток {демонструє велику квітку у великому вазоні і маленьку — в маленькому).Пропонує дітям з двох однакових лійок обрати, якою лійкою яку квітку будемо поливати (перша лійка водою заповнена по вінця, друга наполовину). Діти визначають, порівнюючи вагу лійок.

Дидактична вправа “Відгадай цифру” — відпрацювання уміння подумки малювати образ цілого за його частиною, закріплення знань цифр в межах 7.

Вихователь пропонує розпізнати цифри, які заховались в осінньому тумані, адже видно їх тільки частково.

Дидактична вправа “Намисто для Осені” — пошук закономірності, розвиток дрібної моторики рук. Вихователь пропонує домалювати (викласти на мотузці з готових форм) намисто, яке подарувала чама-хмаринка господині Осені.

Дидактична гра “ЖИВІ ЦИФРИ”

Мета. Відпрацьовувати навички порядкової лічби; активізувати порядкові числівники в мовленні; узгоджувати їх з іменниками в роді, відмінку.

Обладнання. Цифри-емблеми від 1 до 7.

Ігрові дії.

Дітям роздають цифри-емблеми. Малята одягають їх на себе, стають “живими цифрами”. Коли ведучий відвертається, “живі цифри” міняються місцями (хаотично). Завдання ведучого — розставити цифри в порядку натурального ряду (від 1 до 7). В процесі виконання ігрової дії ведучий повинен давати “цифрі” команду:

*​ Першою повинна стати Марійка;

*​ Другий — Сергійко;

*​ Третьою я поставлю Оксану… і т. д.

Дидактична гра “ЯКИЙ ЛИСТОЧОК ЗАГУБИВСЯ?”

Мета. Закріпити знання дітей про суміжні числа. Вчити добирати серед трьох чисел те, якого не вистачає.

Обладнання. Фланелеграф, зображення листочків дерев рідної місцевості з позначеними на них цифрами.

Ігрові дії.

Вихователь повідомляє, що пізньої осені наш клен (берізка тощо) зовсім засумували і почали губити останні листочки. Листочки злітали з дерева і падали біля нього. А деякі листочки підхопив вітерець-пустунець і поніс їх далеко від дерева-татка.

Пропонує з’ясувати, які листочки загубились, якщо відомі його сусіди із зображеними числами.

Діти добирають “загублені” листочки, виставляють їх на своє місце на фланелеграфі.

Дидактична гра “ЯКІ КАРТКИ ЗАГУБИЛИ ПТАШКИ?”

Гра проводиться за аналогією до попередньої гри. Дітям пропонується ситуація, в якій царівна Осінь навчала пташок збиратись в зграї, пташки вивчали числа-сусіди. Деякі картки загубились. Дітям пропонується знайти загублені картки.

Примітка.

У ході виконання роботи в обох іграх вихователь з ‘ясовує з дітьми, яке число є попереднім, яке наступним.

В. н. Пропонується визначити попереднє і наступне число в парі чисел (1 і 2, 4 і 5, 6 і 7 тощо), назвати попереднє і наступне для конкретних чисел (1, 3, 5, 7). З’ясувати, що відносно кожного числа (окрім 0) можна визначити попереднє і наступне число.

Дидактична вправа “Як берізка сумувала(слуховий диктант) — закріпити навички орієнтування на площині відносно заданого об’єкта, розвивати дрібну моторику рук.

Дітям пропонується під диктовку вихователя за допомогою дрібних деталей для викладання відповідно до тексту диктанту) проілюструвати, як берізка сумувала за літом:

“На галявині стояла берізка (діти викладають силует дерева). На берізці залишилось останніх три листочки{викладають). Під берізку впало ще чотири листочки. На саму маківку сіла пташка, а справа пролітало ще дві пташки. Зліва від берізки на землі виріс грибочок. Зліва, високо в небі сяяло сонечко, а справа набігла хмаринка …” і т. д.

(Складність диктанту залежить від рівня підготовленості малят групи).

Дидактична вправа “Прощання з осінніми квітами” — закріплення знань про цифри в межах 7, розвиток пильності зору.

Вихователь наголошує, що останні осінні квіти вже прощаються з дітьми і на згадку про себе залишили малюнок-загадку, на якому зобразили себе, а ще заховані в зображенні цифри. Дітям пропонується розпізнати і знайти всі цифри на малюнку.

Дидактична вправа “Мамині помічники” — розвиток уваги, пильності зору, вміння в уяві співставляти частину з цілим.

Дітям пропонується ситуація, в якій необхідно “склеїти” мамину улюблену тарілку, яку ненароком розбили під час прибирання — дібрати серед інших необхідну частинку (за добіркою Т.І. Тарабариної “50 ігор на логіку”).

Дидактична вправа “Дружні малята” — розвиток логічного мислення. Дітям пропонується ситуація, в якій необхідно допомогти один одному домалювати або дібрати правильні фігури:

а) Домалювати третій трикутник.

б) (для В. н.) — Заштрихувати фігури в трикутнику.

в) заповнити вільний квадрат.

(за добіркою Т.І. Тарабариної “50 ігор на логіку’).

В. н. Дітям пропонується нове поняття — “задача”. В ході пояснення вихователь звертає увагу на структуру задачі. Тут доречно використати математичні казки; нестандартні ситуації, вірші тощо.

Дидактична гра “КАЗКОВІ ОБКЛАДИНКИ”

Мета. Закріпити знання про геометричні фігури. Вчити створювати композиції та образи за чвою (за зразком) на задану тематику. Розвивати комбінаторні та конструктивні навички, фантазію, чву.

Обладнання. Зразки дитячих книжок, обкладинки яких прикрашені візерунками з геометричних іігур або чіткими не загромадженими малюнками; кольоровий картон (А4) на кожну дитину (“тло :бкладинки”); набори геометричних фігур для викладання; гра “Танграм” (“Колумбове яйце” “ошо) — на кожну дитину. Ігрові дії.

Вихователь повідомляє, що бібліотекарю необхідно допомогти поновити старенькі дитячі книжки, в яких вже немає обкладинки. Разом пригадують, що може бути зображено на обкладинці книжки. Вихователь звертає увагу, що свої роботи діти будуть виконувати за допомогою геометричних фігур, хожній дитині педагог пропонує “свою” книжку (добирає тему робіт індивідуально). У процесі гоботи в разі потреби дозволяє користуватись малюнками-схемами для викладання силуетів людей, зарин тощо.

Дидактична гра “ЯКА КНИЖКА НАЙМУДРІША?”

Мета. Закріпити уявлення про поняття “товстий—тонкий”. Добирати на око різні за товщиною чнижки. Вчити прийомом прикладання порівнювати їх за товщиною. Серіювати запропоновані •:нижки за товщиною.

Обладнання. Серія книжок одного формату різних за товщиною (5—7 екз.).

Ігрові дії.

Вихователь звертає увагу, що на бібліотечній полиці зібрались різні книжки. Чим вони відрізняються одна від одної? (різні не тільки за змістом, але й за товщиною). Цікаво, яка з цих знижок “наймудріша”? Після розмірковувань разом з дітьми підводить малят до висновку, що не Зуває “мудрішої” або “простішої” в цьому сенсі книжки. Кожна книжка “мудра” для людини свого зіку. Пропонує розставити книжки на полиці від книжки для літньої людини до книжки для дитини. “Мабуть, це будуть книжки від найтовщої до найтоншої”).

Демонструє спосіб порівняння за товщиною прийомом прикладання.

Дидактична гра “У БІБЛІОТЕЦІ — РЕМОНТ” (з елементами конструювання)

Мета. Закріпити поняття “товстий—тонкий”, серіювати книжки та класифікувати геометричні тіла за цим поняттям. Продовжити знайомство дітей з геометричним тілом “циліндр”. Вчити зписувати його за схемою, вміти застосовувати різні за товщиною циліндри в ігровій ситуації.

Обладнання. Комплекти різних за товщиною книг для дитячої бібліотеки, набір підлогового конструктора, однакові за довжиною, різні за товщиною циліндри.

Ігрові дії.

Вихователь повідомляє, що в нашій іграшковій бібліотеці прийшов час зробити “невеличкий ремонт”. Звертає увагу на книжки, які “накопичились” у бібліотеці, на різницю в їх товщині. Пропонує обміркувати, які книжки на які полиці поставимо (товсті — на нижні, тонкі — на верхні). Відповідно до розміру і ваги книжок слід побудувати і відповідні полиці: нижні — з міцними та кремезними ніжками, верхні — з тоншими. Серед набору деталей підлогового конструктора пропонує дібрати деталі, які найбільше для цього підходять. Діти впізнають циліндри, з якими знайомились зже в середній групі. Вихователь пропонує для новоприбулих малят розповісти все, що ми знаємо лро циліндр (за схемою). Після розповіді дітей за схемою про циліндр (Опис схеми див. в дид. грі Я фігуру розпізнаю, все про неї пригадаю” вересень, IV тиждень) педагог пропонує розібрати зкремо циліндри — ніжки для верхньої полиці, циліндри — ніжки для нижньої полиці. Демонструє лрийом накладання для порівняння циліндрів за товщиною. Так само пропонує розкласти і книжки. Коли все підготовлене “для ремонту”, малята будують полиці для книжок, розставляють книжки на них, обіграють ситуації “У бібліотеці”.

Дидактична гра “ЩО ЗМІНИЛОСЬ?

Мета. Розвивати увагу, спостережливість, зорову пам’ять.

Обладнання. Добірка різноманітних за форматом, товщиною, змістом, кольоровою гамою книжок в експозиції книжкового куточка (до 10 екз.).

Ігрові дії.

Вихователь повідомляє, що бібліотекар зробив виставку нових цікавих дитячих книжок. Однак він не впевнений, чи гарно їх розташував, тому весь час змінював їх місцезнаходження на виставці. Пропонує простежити і розпізнати, що кожного разу змінюється в експозиції. Малята відвертаються, педагог міняє книжки місцями. Діти повинні повернутися і пояснити, що ж змінилося.

Дидактична гра “УВАЖНИЙ БІБЛІОТЕКАР”

Мета. Розвивати зорову пам’ять, увагу, вміння висловлювати свою думку щодо помічених змін.

Ігрові дії.

Вихователь повідомляє, що бібліотекар повинен бути уважним до своїх читачів. Щоб у бібліотеці не було метушні, “бібліотекар” (ведучий) повинен запам’ятати, подивившись на дітей. що вишикувалися одне за одним у довільному порядку, хто за ким стоїть. Потім “бібліотекар” відвертається і називає по пам’яті, в якому порядку пошикувались малята. У цей час діти можуть обмінятися речами, іграшками, змінити зачіску, елемент в одязі тощо. Ведучий (“бібліотекар”) повинен повернутися і назвати всі зміни, які він помітив.

Дидактична вправа “Скільки відвідувачів?” — розвиток логічного мислення.

Дітям пропонується поміркувати і пояснити ситуацію.

У бібліотеку прийшло семеро людей, які розмовляють французькою, семеро відвідувачів, які розмовляють англійською, і семеро читачів, які розмовляють українською мовою. Проте в бібліотеці всього лише семеро людей. Як це може бути? (Кожний з відвідувачів володіє трьома мовами).

Дидактична вправа “Третій зайвий?” — розвиток логічного мислення, доказового мислення та мовлення, вміння виокреслювати серед трьох предметів два за спільними ознаками, пояснювати свій вибір.

За таким самим принципом можна запропонувати розкласти три книжки у груповому книжковому куточку на дві полиці. Тут доречно буде пояснити дітям, які параметри є першочерговими для бібліотекаря у справжній бібліотеці, коли він розкладає книжки по полицях: чи то їх розміри, чи то колір, чи то зміст, чи то авторство тощо.

Дидактична гра “МАТЕМАТИЧНА ЯЛИНКА”

Мета. Закріпити знання про склад числа 8.

Обладнання. Фланелеграф, силуетне зображення ялинки, на верхівці якої цифра 8, на ярусах розташовано по одній цифрі (від 1 до 7). Цифри для викладання — від 1 до 7.

Ігрові дії.

Вихователь повідомляє, що у нас сьогодні в гостях математична ялинка. Вона принесла нам багато цікавинок, але перш ніж гратися, необхідно завершити прикрашати ялинку. Звертає увагу на незвичні кульки-прикраси, пропонує поміркувати, яких саме кульок не вистачає. Діти доповнюють кожний ярус ялинки цифрою, яка в сумі з тією, що вже є, дає 8.

Дидактична гра “СЮРПРИЗИ МАТЕМАТИЧНОЇ ЯЛИНКИ”

Мета. Закріпити знання про геометричні тіла. Вміти відзрізняти їх від геометричних фігур. Дати уявлення про конус, вчити розповідати про нього за схемою.

Обладнання.

Демонстраційне: “чарівна торбинка”, в якій знаходяться куб, куля, конус, циліндр; схема складання розповіді про геометричну фігуру, тіло (див. дид. гру “Я фігуру розпізнаю, все про неї пригадаю”, вересень, IV тиждень).

Роздаткове: конуси на кожну дитину.

Ігрові дії.

Вихователь демонструє дітям “чарівну торбинку” і повідомляє, що наша розумниця ялинка принесла нам свої улюблені геометричні тіла. Ми повинні розпізнати їх на дотик. У ході виконання завдання діти знаходять конус. Вихователь знайомить дітей з ним, дає назву. Пропонує знайти під стільчиком ще один сюрприз — конуси для кожної дитини. Разом з вихователем діти обстежують конус (за опорною схемою). Впізнають в основі круг, уточнюють, що гострою в конусі є не кут, а верхівка, що сторона конуса з’єднує основу та верхівку і не має куточків; конус може стояти на основі і може котитись, але навколо верхівки.

Далі вихователь запрошує дітей за бажанням розповісти про конус, спираючись на схему.

Всі разом знаходять в навколишньому (або пригадують по пам’яті, за уявою) предмети, схожі на конус.

Дидактична гра “ПОДОРОЖ НА ЗИМОВОМУ ПОТЯГУ”

Мета. Закріпити знання про пори року, про їх послідовну зміну. Навчати у правильній послідовності називати зимові місяці; орієнтуватись, який саме зараз зимовий місяць.

Обладнання. Колова (годинникова) модель пір року; силуетне зображення “зимового потягу” з трьох “вагонів”: грудень, січень, лютий; календар-графік позначення зимових свят з куточка природи.

Ігрові дії.

Вихователь пропонує дітям “покататися” на “зимовому потягу часу”. Але щоб потрапити на нього, треба отримати квитки. Квиток надається за правильну відповідь (можна дивитись на “підказку” — модель пір року).

*​ Які ти знаєш пори року?

*​ Назви осінні місяці.

*​ Назви пори року у зворотному порядку.

*​ Які пори осені ти знаєш?

*​ Назви зимові місяці.

*​ Які ти знаєш прикмети зими?

*​ Назви народну прикмету (прислів’я) про грудень?

— Які зимові свята ти знаєш? і т. д.

Кількість запитань залежить від кількості малят. Якщо дитина не в змозі відповісти на запитання, дати відповідь може її товариш. У такому разі товариш проходить на “потяг часу”, а дитині надається можливість дати відповідь на простіше запитання.

ЗИМОВІ ЯВИЩА

Дидактична гра “СНІЖИНКА ВПАЛА НА ДОЛОНЬКУ…”

Мета. Закріпити навички лічби в межах 8. Дати знання про утворення числа 9. Обладнання.Фланелеграф, силуетне зображення сніжинок (в межах 9). Ігрові дії.

Проводяться за аналогією до гри “Приберемо Оленку до свята” (грудень, III тиждень”), але з урахуванням наявного матеріалу, утворення числа 9.

Дидактична гра “МИ СНІГОВИКІВ ЛІПИЛИ”

Мета. Закріпити знання про утворення числа 9, навички лічби в межах 9, цифри від 1 до 9, їх послідовність в натуральному ряді.

Обладнання. Роздаткове: смужка для викладання, силуети сніговиків двосторонні: на одній стороні — цифра від 1 до 9, на зворотній стороні — у кожного сніговичка своя характерна особливість в зовнішньому вигляді.

Ігрові дії.

Проводяться за аналогією до гри “Оленчин подарунок” (грудень, III тиждень). Відрізняється лише кінцівка гри: коли діти перевертають сніговичків на зворотній бік, вони отримують ряд фігур, в кожній з яких є своя відмінність у зовнішньому вигляді.

Використовуючи ці відмінності, проводять наступну гру.

Дидактична гра “РОЗКАЖИ ПРО СНІГОВИХ ДРУЗІВ”

Мета. Закріпити навички порядкової лічби в межах 9. Вчити співставляти зображення, помічати і пояснювати відмінності.

Обладнання. Таке саме, як і в попередній грі.

Ігрові ді.

Гра є продовженням попередньої гри. Вихователь звертає увагу на зовнішній вигляд сніговичків, яких діти перевернули на зворотній бік і розташували на картці в ряд. Пропонує розказати, чим відрізняється кожний сніговичок, а саме:

— Розкажи про п’ятого сніговичка. (“У нього ніс морквинкою, він сумний, є великі зелені ґудзики”). Як ти дізнався, що це п’ятий сніговичок; як ти рахував? (“Перший, другий, третій, четвертий, п’ятий”).

Далі — за аналогією. Одна дитина відповідає, всі інші перевіряють правильність відповіді по своїй картці, доповнюють у разі необхідності.

Дидактична вправа “НАЗВИ ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ, ЯКІ РОЗГЛЕДІВ В ІГРАШКАХ З КОСІВСЬКИМ РОЗПИСОМ”

Мета. Вчити дітей розрізняти геометричні фігури, знаходити аналоги геометричних фігур в художньому розписі (орнаменті) народних виробів.

Обладнання. Вироби майстрів з косівським розписом.

Зміст.

1. Роздивитись з дітьми художній розпис косівського походження. Звернути увагу на
співвідношення елементів розпису зі знайомими геометричними фігурами. Надати роз’яснення
позначень.

2.​ Повторити з дітьми основні ознаки геометричних фігур.

3.​ Через самостійне обчислення діти визначають елементи геометричних фігур у косівському розписі.

Дидактична вправа (слуховий диктант) “Намалюй план руху автомобіля”

Мета. Вправляти дітей в орієнтуванні на аркуші паперу, в кількісній лічбі. Обладнання.Аркуш паперу в клітинку, олівець (ручка).

Зміст.

Вихователь диктує дітям напрям та кількість клітинок. Діти відраховують клітинки та малюють лінії.

Наприклад: одну клітинку праворуч, одну клітинку вверх…

Дидактична вправа “Швидко, швидше, повільно”

Мета. Дати поняття класифікації за ступенем інтенсивності руху.

Обладнання. З іграшкові машини на батарейках з різним вантажем.

Зміст.

1)​ Машини зрізним за вагою вантажем одночасно запускають з позначеної відстані. Спостерігають за швидкістю руху та роблять висновки про рух машин.

2)​ Діти відображають рух (швидко, швидше, повільно) з машинами без вантажу, без заводу.

3)​ Діти рухаються самостійно в заданому темпі.

Дидактична гра “ТЕЛЕГРАФ”

Мета. Розвивати слуховий аналізатор дітей, співвідносити рухи зі звуками. Обладнання.Імітаційні телеграфні апарати на кожну дитину.

Ігрові дії.

Вихователь пропонує дітям уявити, що вони телефафісти і треба негайно прийняти і передати телеграму.

Педагог вистукує ритмічний малюнок, а діти по черзі його відтворюють.

Хто найточніше відтворить ритмічний малюнок, той найуважніший та найспритніший теле-фафіст.

Дидактична гра “РОЗСОРТУЙ ПОСИЛКИ”

Мета. Вправляти дітей в розрізненні геометричних фігур, їх класифікації.

Обладнання. Імітація посилок з різними геометричними фігурами різного розміру та кольору.

Ігрові дії.

Дітям пропонується розсортувати посилки за позначками на етикетці:

*​ за формою;

*​ за кольором.

Зробити висновки шодо зробленого вибору.

Дидактична гра “СКЛАДИ КВІТКУ ДЛЯ МАМИ З ГЕОМЕТРИЧНИХ ФІГУР”

Мета. Закріпити знання геометричних фігур, вміння складати з частин ціле; розвивати творчу уяву. Ігрові дії.

На аркуші паперу дітям пропонується викласти квітку з геометричних фігур для мами в подарунок.

Дидактична вправа “Відтвори малюнок естафети”

Мета. Вчити дітей естафетним діям, розвивати рухову пам’ять.

Обладнання. Кубики, драбини, обручі.

Зміст.

1.​ Провести з дітьми естафетну гру не дуже складного змісту.

2.​ Запропонувати дітям відтворити по пам’яті хід естафети.

Дидактична гра “ГЕОМЕТРИЧНА МОЗАЇКА”

Мета. Вправляти дітей в розрізненні геометричних фігур, в складанні з частин цілого, виховувати | естетичний смак.

Ігрові дії.

1.​ Дітям пропонується скласти візерунки за зразками малюнків.

2.​ Викладання візерунків, використовуючи власну фантазію.

Дидактична гра “КВІТИ ДЛЯ БАБУСІ”

Мета. Розвивати окомір, вміння складати з частин ціле, розвивати -ворчу уяву, орієнтування на аркуші паперу.

Обладнання. Геометричні фігури різного розміру та кольору, аркуш ~аперу.

Ігрові дії.

Вихователь пропонує дітям скласти букет в подарунок бабусі, але ^ей букет буде не звичайним, а зібраним з геометричних фігур.

Дидактична гра “РОДИННЕ ДЕРЕВО”

Мета. Вчити орієнтуватись на площині аркуша паперу, повторити Геометричні фігури, встановлювати ланцюжок послідовності у часі; рлховувати любов до всіх членів родини.

Обладнання. Аркуш паперу, заготовки геометричних фігур, на аркуші — зображення дерева.

Ігрові дії.

Дітям пропонують обрати геометричні фігури за кольорами, що відповідають (за дитячою фантазією) кольору члена родини. Потім ропонують розташувати ці умовні позначки на дереві за віковим зинципом.

Дидактична гра “КОМУ ЩО ПОТРІБНО ДЛЯ РОБОТИ”

Мета. Вправляти дітей в лічбі по два, в підборі парних клітинок; в складанні з частин цілого.Обладнання. Набір карток із зображенням людей різних професій з необхідним приладдям.

Ігрові дії.

1. Вихователь пропонує дітям підібрати картки із зображенням приладдя для роботи відповідно з зображених представників різних професій. Потім діти рахують парні картки.

2. Скласти з частин ціле: пропонується дітям із розрізаних карток скласти ціле зображення
інструментів (кількість частин залежить від розумового розвитку дитини).

Ігри на пізнавальний розвиток молодший дошкільний вік

Дидактична гра “Впізнай, назви, на тарілки розклади, їжачкам допоможи”.

Мета. Вчити за допомогою тактильних аналізаторів класифікувати знайомі предмети за їх належністю до певного виду (яблучка кругленькі, грушки довгасті), за розміром: великому — велике, меншому — менше, маленькому — маленьке. Серіювати об’єкти за розміром: маленький — більший — найбільший; великий —менший — найменший.

Обладнання. Силуетні зображення їжачкової сімейки (великий тато — їжак, менша мама — їжачиха, найменший синочок — їжаченя), червона та синя тарілочки, “чарівна торбинка”, 1 зелена груша, 3 яблучка різні за розміром.

Ігрові дії. Вихователь пропонує допомогти їжачковій сімейці розібрати врожай яблук та груш: розпізнати їх на дотик в чарівній торбинці та викласти відповідно яблучка на синю тарілочку, а груші — на червону. В ході гри вихо​ватель з’ясовує, як дитина дізналася, що це грушка (яблучко), скільки яблучок на тарілочці (багато, груша — одна), якого кольору яблучка та грушка і т. д. Далі пропонує допомогти їжачковій сімейці розділити яблучка. У разі потреби підказує, що великому їжачкові слід дати велике яблучко, меншому — менше, найменшому — найменше.

 Дидактична гра “Ось як ми вміємо”.

Мета. Вчити серіювати предмети за величиною: “маленький — більший — найбільший” та навпаки “великий — менший — найменший”.

Обладнання. Силуетні зображення їжачків (три), розташовані в порядку зростання за розміром; силуетні зобра​ження (ілюстрації, об’єкти) іграшок, різних за розміром (по три).

Ігрові дії. Вихователь звертає увагу дітей на порядок, в якому розташувалась їжачкова сімейка, і пропонує показати їжачкові, що і ми вміємо так само розташовувати предмети. В ході ігрових дій вихователь заохочує до пояснень, як саме діти розташовують об’єкти, з’ясовує, який предмет стоїть попереду (найменший або найбільший), який стоїть останнім (найбільший або найменший) і т. д.

 Дидактична гра “Чарівні круги”.

Мета. Закріплювати поняття “один — багато”. Продовжувати навчати прийомів обстеження геометричної фігури, закріпити поняття “круг”. Вчити серіювати круги за розміром, виявляти різницю в розмірі прийомом накла​дання.

Обладнання. Набір кругів, різних за розміром (три — на кожну дитину).

Ігрові дії. Вихователь пропонує роздивитися “сюрпризи” в конвертах на столах у дітей. З’ясовує, що саме лежить в конвертах (круги). Як це довести? (Пальчик біжить по колу звідки вийшов, туди й повернувся, ніде не зупинився, бо немає куточків). Звертає увагу на те, скільки в руці кругів у дітей (один),скільки всього в конверті (багато), чим відрізняються круги (кольором, розміром), як знайти найбільший (найменший) круг — прийомом накладання (у разі потреби нагадує дітям цей прийом). Вихователь пропонує знайти один в одного більший і менший круги (робота в парах), пошикувати їх від найменшого до найбільшого.

Рухливо-дидактична гра “З їжачком підемо в сад” (слуховий диктант).

Мета. Вчити серіювати об’єкти на площині за розташуванням у просторі; орієнтуватися в поняттях “на, під, вгорі, внизу, біля”.

Обладнання. Фланелеграф; силуетне зображення різних за розміром яблуньок (три), однієї груші (дерева); силуетні дрібні зображення червоних, зелених яблук, жовтих груш (за кількістю дітей); силуетні зображення їжачків, різних за розміром (три), сонечка, хмаринки; іграшковий їжачок.

Ігрові дії. Вихователь запрошує дітей разом з їжачком піти в садочок, погратися з ним, а на згадку про подорож створити картину про те, що відбувалося в садочку.

На слова вірша діти стають у коло, простягають долоньки. Ведучий оббігає по колу з іграшковим їжачком, нама​гаючись доторкнутись до долоньок. Діти повинні встигнути заховати долоньку. Гра повторюється 2-3 рази. Потім їжа​чок роздає атрибути для виконання диктанту.

Лексичний матеріал.

— В мене шубка з голочок, в мене сіра спинка, ніс — як чорний п’ятачок, очі — намистинки. Гостроносий і малий, сірий, тихий і не злий. Лиш торкнись до колючок — вмить згортаюся в клубок.

Диктант (супроводжується викладанням на фланелеграфі).

В саду росли яблуньки: велика, менша і найменша, а біля яблуньок — одна груша. На яблуньках дозрівали зелені кругленькі яблучка. А червоні вже попадали на землю, під яблуньки. Одне червоне яблучко закотилося під грушу. Під яблуньками збирали яблучка їжачки: під великою — великий (тато), під меншою — менший (мама), під найменшою —

Дидактична вправа “Знайди своє місце — співвідношення геометричних фігур за ознаками подібної.

Вихователь пропонує дітям зайняти в заздалегідь побудованому поїзді (автобусі, тролейбусі) місця згідно з прид​баними квитками. У разі потреби бере на себе роль контролера та допомагає дітям знайти ідентичну до “квитка” гео​метричну фігуру на стільчику — “місці” в поїзді (автобусі і т. д.).

Дидактична вправа “Подаруємо водію (машиністу, пілоту) квіти” — відпрацювання навичок співставлення, прийому вилучення зайвого.

Вихователь пропонує подякувати водієві за цікаву подорож та подарувати квіти. Демонструє 4 ілюстрації з незнач​ними розбіжностями. Спрямування: наш кошик з квітами найкрасивіший; на ньому великий бант, у ньому багато кві​тів. (Доречно використати сюрпризний момент “Кошик оживає”: коли діти знаходять загадане зображення, вихователь дістає зі схованки справжній кошик зі справжніми квітами).

Дидактична вправа “Склади та назви — складання цілого з частин.

Зміст вправи полягає в складанні з розрізаних зображень видів транспорту цілого (зображення розрізається на 3-5 частин). Дитина повинна назвати транспортний засіб (легковик, автобус, вантажівка, літак, корабель і т. д.), його вид (пасажирський, вантажний).

Дидактична вправа “Добудуй парканчик в автопарку” — пошук закономірності, вправляння у порівнянні за шириною, активізація понять в мовленні “широкий — вузький”, “ширший — вужчий”.

Вихователь пропонує добудувати парканчик навколо автопарку, де ночуватимуть автомобілі, так, як це почали ро​бити будівельники: широка смужка — вузька смужка — широка — вузька. Заохочує до самостійного пояснення спо​собу дій, “прочитування” отриманої закономірності.

Дидактична вправа “Скільки” — закріплення понять “один — багато”; В.н. — позначення кількості “один” цифрою 1. Вихователь пропонує дати відповіді на запитання (В.н. — словом, або цифрою 1).

*​ Скільки сонечок на небі?

*​ Скільки вікон (коліс) має поїзд?

*​ Скільки вогників на світлофорі?

*​ Скільки водіїв (пасажирів) в автобусі? і т. д.

Лексичний матеріал.

Вийшла Надя на поріг. Бачить — сонце угорі. Стала Надя міркувати: як же сонце рахувати? Раптом песик каже: “Гав!” — вмить його порахував.

Дидактично-рухлива вправа “Летимо, їдемо, пливемо” — класифікація способів пересування видів тран​спорту відповідно до природних стихій: рухонаслідування.

Лексичний матеріал.

Ви втомилися сидіти,

треба трішки відпочити.

Веселий водій (машиніст, пілот, капітан) з нами грається,

з нами, пасажирами, забавляється.

 Дидактична вправа “На що схожа одиниця?” — розвиток уяви, фантазії, прийоми обстеження нової цифри.

Вихователь пропонує роздивитися цифру 1, яка зроблена з різних на дотик матеріалів, обвести її пальчиком; помі​нятись “квиточками” з цифрою і знову обвести пальчиком. Далі можна запропонувати намалювати таку цифру очками на стелі, ногою на підлозі, пальчиком у сусіда на долонці, на спині тощо. Подивитися уважно навкруги, знайти пред​мети, які схожі на одиничку, пригадати по пам’яті, уявити, що схоже на цифру один.

Лексичний матеріал.

Ось один, чи одиниця — і тонка, й пряма, як спиця. Носик гострий, ніжка довга, одиничка — ніби голка.О Дидактична гра “Допоможемо пташкам до зими підготуватися”.

Мета. Закріплювати навички серіювати умовні (або реальні) об’єкти за величиною: “більший — менший — найменший”. Класифікувати об’єкти за величиною: “великому — великий, меншому — менший, найменшому — найменший”. Продовжувати ознайомлювати із зимуючими птахами рідної місцевості.

Обладнання. Умовно-схематичне зображення “хатинок для птахів”, однакових за конфігурацією, різних за розміром; силуетне зображення зимуючих птахів з дотриманням співвідношень у розмірі.

Ігрові дії. Вихователь уточнює з дітьми, які пташки залишаються у нас зимувати, і пропонує оселити кожну пташку в чарівному будиночку. Для цього слід спочатку розібрати будиночки за розмірами: де великий, де менший і т. д., розмістити пташок за розміром: від найбільшої до найменшої (щоб пташкам зручно було). Після цього діти добирають кожній пташці відповідно до її розміру будиночок. В ході гри вихователь з’ясовує, в яких ще хатинках зможе жити горобчик, в яких хатинках не зможе жити ворона (чому?). Заохочує дітей до самостійного знаходження варіантів рішення, до пояснення своїх дій. Вправляє в називанні величини предметів.

Дидактична гра-диктант (зоровий) “Нанижи чарівні намистинки”.

Мета. Розвивати зорову пам’ять. Закріплювати поняття “більший”, “менший”, “найменший”, знання про коло та його властивості.

Обладнання. Демонстраційне: для зорового сприйняття три різних за розміром та кольором кіл.Роздаткове: набори кіл відповідно до зразка та одне додаткове — на кожну дитину; смужка паперу.

Ігрові дії. Вихователь пропонує нанизати чарівні намистинки так, як це зробила сорока-білобока. Демонструє зразок 15-20 секунд. Під час обговорення результатів виконаних дітьми дій заохочує до самостійного пояснення, якого кольору найбільша намистинка, яка за розміром червона намистинка, як саме пошикувала сорока-білобока свої намистинки (“більша— менша—найменша” та навпаки). Разом із дітьми вихователь пригадує способи обстеження кола, його властивості, пропонує відповісти на запитання: “Чи з’являться куточки у кола, якщо перефарбувати його з червоного в зелений колір?”

Примітка: залежно від ступеня підготовленості дітей можна використати кілька варіантів диктанту.

а) Всі кола одного кольору, важливою є послідовність викладання.

б) Тільки одне коло відрізняється за кольором.

в) Найрізноманітніші варіанти кольорів кіл з дотриманням серіаціїза величиною.

 Дидактична вправа “Якої пташки не стало?” — розвиток уваги, зорової пам’яті; навичок логічного мислення; закріплення знань про зимуючих та перелітних птахів рідної місцевості.

Вихователь пропонує уважно роздивитися пташок, які завітали в гості (в кількості 5), назвати їх. Далі діти заплющують очі, вихователь прибирає зображення перелітної пташки, діти відгадують (пригадують), якої пташки не стало. Вправа повторюється доти, поки не залишаться тільки зимуючі птахи. Вихователь пропонує відповісти на запитання: “Куди могли подітися птахи, яких щойно не стало в групі? Чому саме вони зникли?” (Восени перелітні птахи відлітають в теплі краї.) Пропонує поміркувати і пояснити, чому птахи відлітають у теплі краї, чому людям слід турбуватися про зимуючих птахів.

 Дидактична вправа “Чим відрізняються насінинки?” — вправляння у прийомі вилучення зайвого, розвиток навичок співставлення, закріплення понять про розмір, колір, “один—багато”, В. н. — відповідність числа та цифри 1.

Вихователь пропонує в ряді насінинок для пташки вилучити зайву та пояснити, чому вона зайва. В ході ігрових дій діти закріплюють поняття “великий — маленький”, “один — багато”. В. н. — показати цифрою, скільки насінинок зайвих.

Дидактична вправа “Збери та назви” — збирання за зразком цілого із частин зображення зимуючого (перелітного) птаха (кількість частин дорівнює 3-5).

Дидактична вправа “Намисто для сороки-білобоки”—попередня робота до зображувальної діяльності, вправа

на пошук закономірності. Вихователь пропонує навчити сороку-білобоку робити гарне намисто так, щоб колір намистинок (розмір) змінювався у певній послідовності.

I варіант: 

II варіант: 

III варіант:

Дидактична гра “Мамина помічниця”.

Мета. Закріплювати рахунок в межах 2. Називати остаточний результат рахунку: “Всього 2” (на прикладі реальних об’єктів). Виділяти задану кількість об’єктів (предметів) із певної групи.

Обладнання. Каструля, набір овочів на борщ (кожного в межах 3-4), кошик.

Ігрові дії. Вихователь пропонує дітям допомогти мамі приготувати овочі на борщ, бо вона дуже заклопотана, щось з овочів взяла, а щось забула.

1 етап: закріплення утворення числа 2.

Дітям пропонується порахувати, чого і скільки є у мами. Виявляється, що є одна морквина, одна картопля. Як зробити, щоб їх стало по 2? Діти поелементно з кошика з овочами додають 1 морквину(рахують стало 2), 1 картоплину (рахують стало 2).

II етап: виділення заданої кількості предметів (2) з певної групи.

Вихователь пояснює, що мамі ще треба 2 цибулинки, 2 бурячки. Діти відраховують з кошика, перекладають в каструлю.

В.н.: вихователь пропонує принести на борщ ось стільки (показує цифру І) великих капустин.

 Дидактична гра “Наведемо лад”.

Мета. Продовжувати вчити класифікувати предмети відповідно до їх призначення, серіювати їх відповідно до розташування у просторі. Активізувати в мовленні узагальнюючі поняття “посуд”, “іграшки”.

Обладнання. Атрибути куточка іграшок, лялькової кімнати, іграшковий посуд.

Ігрові дії. Вихователь пропонує дітям, які вже подорослішали і можуть допомагати вихователю, навести лад в іграшковому куточку так, як це зробили б дорослі в справжній квартирі. В ході ігрових дій заохочує до самостійного пояснення дітьми, що де повинно стояти (в шафі, на столі, біля тумбочки, на підлозі, під ліжком і т. д.). Звертає увагу на те, що вже прибрали, а де ще не встигли навести лад: “Посуд ми вже поскладали, а меблі стоять нерівно”, “Будівельний матеріал вже в шафі, але не всі іграшки ще зібрані з підлоги” тощо.

Дидактична гра “Оленчині подарунки”.

Мета. Закріпити знання про геометричну фігуру “куля”, її якісні ознаки: котиться та не падає (бо куля об’ємна). Вміти знаходити предмети, схожі на кулю. Вчити відрізняти кулю та коло, знаходити спільне та відмінне в предметах, схожих на кулю та коло.

Обладнання. “Чарівна торбинка”, куля, коло; предмети, схожі за формою на кулю та коло (яблуко, м’яч, цукерка, іграшковий Колобок, повітряна кулька, тарілка, кільце від пірамідки тощо).

Ігрові дії. Вихователь пропонує дістати з “чарівної торбинки” Оленчині подарунки, які вона приготувала для Катрусі. Але під час прибирання Оленка поклала в “чарівну торбинку” й інші предмети. Подарунки схожі на кулю; щоб торбинка їх “віддала”, треба пригадати все, що ми знаємо про кулю, і знайти предмети, схожі на кулю. Діти пригадують прийоми обстеження кулі (у разі потреби вихователь допомагає знайти спільне та відмінне між кулею та колом), знаходять предмети, схожі на кулю. Далі діти дістають з “чарівної торбинки” іграшки, допомагають Оленці відібрати тільки її подарунки.

Дидактична вправа “Що зайве?” — класифікація предметів за їх призначенням, активізація в мовленні уза​гальнюючих слів “посуд”, “іграшки” (за ілюстраціями або набором предметів в кількості 4-6).

Дидактична вправа “Порахуй, скільки” — рахунок в межах 2, активізація сенсорних каналів сприйняття.

Дітям пропонується порахувати, скільки разів ведучий присів, тупнув ногою, подув на долоньку, доторкнувся до спини, проспівав пісеньку “А”, вдарив в бубон тощо (звуки, рухи, дотики тощо). Кількість повторів загадує ведучому вихователь (якщо необхідно, бере роль ведучого на себе).

 Дидактична вправа “Маленькі майстри” — складання з частин цілого (3-5 частин), використання узагаль​нюючих слів “посуд”, “іграшки”.

Вихователь пропонує “поладнати” зламані іграшки, “склеїти” розбитий посуд — скласти зображення з частин. Після закінчення роботи дитина повинна назвати предмет, зображення якого вона склала, з’ясувати, іграшка це чи посуд.

Дидактична гра “Відгадай, хто в гості залетів”.

Мета. Дати уявлення про утворення числа 3. Називати остаточну кількість предметів у результаті лічби в межах 3. Вчити відтворювати в уяві другу половину зображеного, спираючись на принцип симетрії.

Обладнання. Демонстраційне: непрозоре набірне полотно з прорізами для демонстрації половини зображення певного об’єкта; 3 зображення шестикутних сніжинок, які можна заховати в прорізах.

Ігрові дії. Вихователь демонструє половинки зображень двох сніжинок (одна розташована на стороні шестикутника, друга — на куті).

Пропонує відгадати, хто до нас в гості залетів, адже гість сором’язливий, відразу показуватися не хоче. Як варіант підказки доречно використати справжній сніг (на дотик), загадку:

Холодне, біле, з хмарки прилетіло,

на долоньку сіло та водою скотилося. (Сніжинка)

тощо. Після відгадування вихователь пропонує полічити, скільки сніжинок-гостей у нас (відкриває зображення). Повідомляє, що раптом залетіла ще одна (виставляє зображення ще одної сніжинки). Пропонує полічити, скільки тепер гостей залетіло до дітей. (Всього три сніжинки.) Рахують кількість сніжинок по черзі та разом; вихователь пропонує двом-трьом дітям ще раз самостійно пояснити, як вийшло три сніжинки.

Дидактична гра “Порахуй сніжинки”.

Мета. Закріпити уявлення про утворення числа 3. Вправляти в рахунку в межах 3, називати остаточний результат лічби відповідним числівником.

Обладнання. Роздаткове: смужка для викладання, силуетне зображення сніжинок: на білому колі — маленького розміру, на синьому шестикутнику — більші за розміром (по три на кожну дитину).

Ігрові дії. Вихователь повідомляє, що до кожної дитини залетіли сніжинки: спочатку залетіло дві маленькі, кругленькі сніжинки (з “веселої” хмаринки). Потім прилетіла ще одна. Пропонує порахувати, скільки всього стало сніжинок, та пояснити, як утворилося число 3. Аналогічні дії проводяться з “великими, колючими” сніжинками, які прилетіли з великої “сердитої” хмари.

Дидактична гра “Застиглі крижинки”.

Мета. Закріплювати лічбу в межах 3. Дати поняття про трикутник, асоціювати його назву з кількістю кутів.

Обладнання. На кожну дитину — трикутник—”частинка” великої сніжинки, що в гості залетіла.

Ігрові дії. Вихователь звертає увагу дітей на те, що поки діти гралися зі своїми сніжинками, великі сніжинки розкололись, і з них утворились маленькі крижинки (роздає дітям трикутники). Пропонує роздивитись, обстежити пальчиком (обережно, щоб не вколоти пальчик), порахувати, скільки сторін, скільки кутів (“Як добре, що ми вже навчились рахувати до трьох!”). Пропонує назвати фігуру(трикутник), заховати між долоньками (вона площинна), покотити (чому не котиться?). Пропонує подивитись навколо (або пригадати) і знайти, що схоже на трикутник.

Дидактична гра “Знайди місце на своїй хмаринці”.

Мета. Вчити в практично-ігровій ситуації визначати рівність або нерівність множин, користуватись в мовленні поняттями “більше”, “менше”, “порівну”, “однаково”. Закріплювати знання про геометричні фігури: коло, трикутник; бачити їх характерні властивості у фігурах як маленького, так і великого розміру.

Обладнання. “Чарівна” скринька, кола та трикутники (“сніжинки” та “крижинки”) в ній за відповідною кількістю дітей в підгрупі; великі зображення “хмаринок” — круглої, трикутної; стільчики навколо кожної “мами-хмаринки” — на 1 менше, ніж дітей в підгрупі, по одному додатковому стільчику на підгрупу для утворення рівності в множинах.

Ігрові дії. Вихователь пропонує на чарівних хмаринках полетіти в гості до господині Зими. Для цього слід в “чарівній” скринці дібрати собі “квиток”: на дотик розпізнати, якщо це коло—дитина “летить” на круглій хмаринці (сідає на стільчик біля великого кола-хмаринки, що лежить на підлозі); якщо це трикутник—”летить” на трикутній хмаринці (сідає на стільчик біля великого трикутника-хмаринки, що лежить на підлозі). В ході гри вихователь заохочує до пояснення, як дитина здогадалася, що в руках коло (трикутник), чому сіла саме на це місце. Далі діти з’ясовують, що не всім дітям вистачило місця біля хмаринок. Вихователь уточнює кількість в кожній підгрупі “сніжинок” та “крижинок”, кого (чого) більше (менше): дітей, чи стільчиків? що зробити, щоб стало порівну? Заохочує до пояснення ситуації та необхідних дій.

 Дидактична гра “Секрети снігової кухні”.

Мета. Закріплювати лічбу в межах трьох, знання про геометричну фігуру “трикутник”. Продовжувати розвивати уявлення про те, що засобом викладання геометричних фігур в певній послідовності можна отримати певні зображення.

Дидактична гра “Чого на майданчику більше?”

Мета. Вчити визначати рівність або нерівність груп предметів шляхом упорядкування пар (прийомом накладання). Вчити визначати різницю в кількості (“на один менше”, “на один більше”) шляхом лічби недостатніх або зайвих для досягнення рівності елементів. Обладнання. Силуетне зображення годівничок, зимуючих пташок (в однаковій кількості: 3-4).

Ігрові дії. Вихователь повідомляє, що діти зробили годівнички для птахів і повісили їх на деревах біля майданчика (виставляє силуетне зображення годівничок). На кожну годівничку сіла пташка, а на останню не сіла. Разом з’ясовують, чого більше: годівничок, чи птахів. Вихователь уточнює, скільки годівничок залишилось без “гостей” (одна), акцентує увагу на тому, що годівничок на одну більше. Далі звертає увагу на те, скільком пташкам треба прилетіти, щоб стало порівну (не вистачає однієї пташки, отже, пташок на одну менше).

Дидактична гра “Хто скільки насінин приніс”.

Мета. Вчити практично визначати нерівність груп предметів: “більше на один”, “менше на один”. Вправляти у двох способах знаходження рівності груп предметів: додаванням елемента, якого не вистачає, або прибиранням зайвого.

Обладнання. Набірне полотно або смужка з “віконечками” для викладання, розташованими попарно у два яруси; силуетне зображення двох дівчат; зернинки (або їх зображення).

Ігрові дії. Вихователь повідомляє, що Наталка і Оленка підгодовували пташок. Наталка (виставляє перше силуетне зображення на верхній смужці) принесла ось стільки насінинок (в кожне віконечко викладає по одній насінині). Оленка (виставляє друге силуетне зображення на нижній смужці) принесла на одну насінину більше. Пропонує дітям викласти зображення насінин, щоб була відображена ця різниця.

Далі з’ясовує, на скільки насінин менше принесла Наталка; з чого це видно. Звертає увагу на два варіанти встановлення рівності груп предметів: додати одну насінинку Наталці, або забрати одну в Оленки. Заохочує дітей до самостійного знаходження шляхів вирішення завдання, пояснення своїх дій.

 Дидактична гра “Скільки пташок підгодувала Марійка?”

Мета. Закріплювати рахунок в межах 3. Вчити встановлювати рівність або нерівність груп предметів шляхом упорядкування пар, практично визначати поняття “більше на один”, “менше на один”.

Обладнання. Роздаткове: смужка для викладання з упорядкованими парами “віконечок” в два ряди; силуетні зображення горобчиків та синичок (в межах 3).

Ігрові дії. Вихователь повідомляє, що до Марійчиної годівнички прилетіли підживитися три синички і два горобчики. Пропонує дітям з’ясувати, на скільки синичок більше, ніж горобчиків (показати цю різницю на смужці паперу). Заохочує до самостійного знаходження шляхів розв’язання завдання. У разі потреби підказує, як викласти в кожне віконечко на верхній смужці упорядковано (попарно з синичками) двох горобчиків. Акцентує увагу на тому, що вільне віконечко в парі показує нам, скільки не вистачає горобчиків, щоб пташок стало порівну. Допомагає зробити висновок (“Синичок на одну більше, а горобчиків на один менше “) та знайти шляхи встановлення рівності кількості пташок в групах.

Дидактична вправа “Яка пташка полетіла?”—закріплення назв зимуючих птахів, розвиток уваги, зорової пам’яті.

Вихователь пропонує уважно подивитись, які пташки сидять на гілці, запам’ятати їх. Далі діти заплющують очі, вихователь прибирає з ряду будь-яку пташку. Діти повинні по пам’яті пригадати, якої пташки не стало (“полетіла”). Кількість—3-4 пташки.

 Дидактична вправа “Годівничка для птахів” (“Ялинка з годівничкою”) — викладання з лічильних паличок силуетного зображення за зразком.О Дидактично-рухлива вправа “Пташечки шукають зернинки — засобом активізації рухових аналізаторів продовжити ознайомлення з напрямками руху відносно себе: вперед, назад; закріплювати рахунок в межах 3.

Вихователь “перетворює” дітей на пташок і пропонує всім разом пошукати зернинки. Для цього треба зробити два кроки (два стрибки) вперед, присісти, “подзьобати” зернинки, встати; зробити три кроки назад, присісти, “подзьобати” зернинки, встати і т. д.

Дидактична гра “Пісенька підкаже”.

Мета. Засобом активізації слухового аналізатора закріпити рахунок в межах 3. Розвивати асоціативне мислення, увагу.

Обладнання. Ширма, картки із зображенням “частування” для свійських тварин: 3 кістки для собаки, 2 рибки для котика, 1 капустина для кізочки і т. д.

Ігрові дії. За ширмою заховані картки із зображенням частування для свійських тварин в заданій кількості. Дитина, яку запросили за ширму, має “заспівати пісеньку” тваринки стільки разів, скільки “ласощів” для неї намальовано на малюнку. Вихователь пропонує за цією кількістю звуконаслідувань відгадати, скільки яких ласощів отримала кожна тварина, якщо відомо, що господиня годувала котика рибкою, песика — кісткою, козу — капусткою і т. д.

Дидактична гра “Кого підгодувати?”

Мета. Вчити порівнювати множини прийомом прикладання, перевіряти результат прийомом накладання. Закріплювати рахунок в межах 3, поняття “більше, ніж”, “менше, ніж”, “порівну”. Обладнання. Набірне полотно; силуетне зображення “частування” для свійських тварин (в межах 3): рибки для котика, кістки для собаки, капустка для кізочки.

Ігрові дії. Вихователь демонструє дітям (упорядковано викладає) “ласощі”, якими господиня годувала своїх улюбленців.


2 рибки для котенятиЗ кістки для собаки

1 капустина для кізочки

Далі вихователь пропонує дітям визначити, кого слід підгодувати, якщо відомо, що кожній тварині слід дати по три частування. В ході гри з’ясовують, чого більше, чого менше (В.н. — на скільки більше, менше), як зробити, щоб стало порівну.

Дидактична гра “Доберемо їжу для тваринок”.

Мета. Вчити утворювати множини з окремих елементів: класифікувати за ознакою належності до раціону харчування певної свійської тварини. Закріплювати рахунок в межах 3, геометричні фігури: круг, квадрат, трикутник.

Обладнання. Силуетні зображення (в межах 3) продуктів харчування домашніх тварин, кошик, таці у формі геометричних фігур: кругла, квадратна, трикутна.

Ігрові дії. Вихователь пропонує допомогти господині розкласти з кошика частування для її улюбленців: кожному на свою тацю. Звертає увагу на форму кожної таці, заохочує дітей до пояснень, чому саме так діти вважають (закріплюють знання про властивості круга, квадрата, трикутника). В ході ігрових дій пропонує підрахувати, скільки рибок (шматочків ковбаски та інше) на круглій таці для котика, для песика, скільки капустин на таці для кізочки і т. д.

Дидактична вправа “Килимок для киці” — зоровий диктакт — закріпити знання про геометричну фігуру “квадрат”; надати уявлення про декоративні можливості квадрата як елемента геометричної мозаїки; закріплювати поняття про те, що властивості квадрата не міняються від зміни розміру та кольору.


Дидактична вправа “Парканчик для подвір’я котика та півника—закріплення знань про квадрат, трикутник, про те, що їх властивості не змінюються від зміни кольору та розміру; пошук закономірності.Вихователь пропонує прикрасити килимок для киці чарівними квадратами. Звертає увагу на форму самого килимка та місцерозташування маленьких квадратів. Демонструє зображення 10-15 секунд. Діти повинні по пам’яті викласти таке саме зображення.

Вихователь пропонує захистити котика та півника від хитрої лисички і побудувати їм парканчик навколо подвір’я. Доречно розділити дітей на підгрупи, кожній підгрупі запропонувати свій набір геометричних фігур. Після закінчення роботи дітям важливо роздивитися всі отримані варіанти парканчиків, визначити закономірність в кожному з них, закріпити знання про квадрат, трикутник.

Дидактична вправа “Прокоти у ворота” — закріплення властивостей площинних геометричних фігур: круга, квадрата, трикутника; знаходження спільного та відмінного.

Вправа проводиться за аналогією до дидактичної гри “Прокоти у ворота”. Для вправи використовують круг, квадрат, трикутник.

Дидактична гра “Подорож із сонячним промінчиком(гра-показ на фланелеграфі).

Мета. Вчити складати групу з окремих предметів, здійснювати ігрові дії на збільшення предметів певної групи (в межах 3). Відповідати на запитання “Скільки всього стало?”, визначаючи загальну кількість предметів одним числівником, або поняттям “багато”.

В.н.: визначати загальну кількість предметів одним числівником за відповідною цифрою (в межах 3).

Обладнання. Фланелеграф; зображення сонечка, трьох хмаринок, трьох краплинок. В.н. — демонстраційні цифри 1,2,3.

Ігрові дії. Вихователь пропонує здійснити подорож із сонячним промінчиком і порахувати (В.н. — показати цифрою), чого скільки зустрів промінчик. (“На небі було дві хмаринки, прилетіла ще одна. Скільки всього стало?”, “На землю впала одна дощова краплинка, потім ще одна. Скільки всього стало?” і т. д.). Розповідь супроводжується показом на фланелеграфі.

Дидактична гра “Як господарює Весна-паняночка— аналогічна гра-диктант за столами. Мета. Вчити викладати на смужці запропоновану вихователем ігрову ситуацію за допомогою силуетних зобра​жень. Відповідати на запитання: “Скільки всього стало?”, визначаючи загальну кількість предметів групи одним числівником (В.н. — числівником та відповідною цифрою) — в межах 3, або поняттям “багато”. Обладнання. Роздаткове: смужка паперу, силуетні зображення квітів, тваринок, жучків-сонечок і т. д. (в межах 3) (В.н. — цифри 1, 2, 3).

Ігрові дії. Вихователь пропонує показати, як господарює Весна-паняночка, і що трапилось на галявинці; “Спочатку виросло дві травички, потім — ще одна. Скільки всього стало?” і т. д. (В.н. — результат показати цифрою).

 Дидактична гра “Допоможемо білочці”.

Мета. Вчити розпізнавати на дотик знайомі предмети (шишки, грибочки, горішки, жолуді тощо). Обчислювати загальну кількість предметів, позначати одним числівником (В.н. — числівником та цифрою) в межах 3, або поняттям “багато”, “жодного”.

Обладнання. “Чарівна торбинка”; предмети для розпізнавання на дотик (жолуді, шишки, каштани, горішки тощо), кошики за кількістю видів предметів (В.н. — цифри 1, 2, 3).

Ігрові дії. Вихователь пропонує допомогти білочці підрахувати залишки своїх припасів: визначити їх на дотик та розкласти в кошики (шишки — в кошик із зображенням шишок і г. д.). Потім порахувати предмети в кожному кошику і визначити загальну кількість відповідним числівником (В.н. — числівником та цифрою) в межах 3, або поняттям “багато”, “жодного”.

 Дидактична вправа “День ніч” співвідношення числа та цифри в межах 3, розвиток уваги, пам’яті. На фланелерафі розмішені три групи предметів. Дітям пропонується підрахувати кількість в кожній групі та визначити її відповідною цифрою (1, 2, або 3).

Дидактично-рухливі вправи з елементами драматизації

 “Ведмедики прокинулися”.

Мета. Супроводжувати розповідь вихователя ігровими діями. Засобом використання математичних навичок в ігро​вій ситуації вчити відповідати на запитання: “Скільки всього стало?” Закріплювати рахунок в межах З, поняття “багато”, “жодного”. Ігрові дії. Вихователь “перетворює” дітей на ведмедиків, які прокинулись навесні від теплого сонечка, та пропонує порахувати, скільки всього ведмедиків вийшло на галявинку: “Спочатку на галявинці гралися ведмедики Сашко та Настуся. Потім вийшло ведмежатко Мишко. Скільки стало ведмедиків на галявинці?” і т. д.

“Танок метеликів та жучків”.

Мета. Визначення в життєво-ігровій ситуації понять “більше”, “менше”, “порівну”, “багато”.

Ігрові дії. Вихователь “перетворює” дітей на метеликів та жучків-сонечок (одягає їм відповідні шапочки). Про​понує на галявині “потанцювати” спочатку метеликам (“Скільки метеликів?” — “Багато”). Потім на галявинці “тан​цюють” жучки-сонечка (“Скільки їх?” — “Багато”). Далі кожен жучок-сонечок знаходить собі пару — метелика. Дітям пропонується визначити, кого більше (менше), чи героїв порівну. Заохочує до пояснення, чому саме так відбувається.

Дидактична гра “Кожну квітку — в свою вазу”.

Мета. Вчити визначати рівність або нерівність предметів в групах, викладаючи їх попарно (прийомом накладання). Наочно демонструвати та пояснювати, чого в певній групі предметів більше (менше, порівну). Розвивати навички міркування, вміння доводити свою думку. Обладнання. 5 великих квітів, 4 невеличкі вази.

Ігрові дії. Вихователь ставить проблему: що треба зробити, щоб наші квіти не зів’яли? Як це зробити, адже квіти великі, а вази маленькі? В разі потреби підказує дітям, що слід поставити кожну квітку в свою вазу. Прийомом накладання діти з ‘ясовують, чого не вистачає, яких предметів більше (менше). Заохочує до пояснення, чому саме так відбувається, як зробити, щоб стало порівну. Пропонує знайти вихід (додати ще одну вазу, або комусь подарувати квітку).

 Дидактично-рухлива гра “Метелики на квітці”.

Мета. Використовуючи прийом накладання в ігровій ситуації, з’ясувати нерівність груп предметів (квітів та метеликів). Вчити знаходити практичний вихід для встановлення рівності груп предметів.

Обладнання. Шапочки метеликів (на кожну дитину), демонстраційні квіти (за кількістю дітей).

Ігрові дії. Вихователь запрошує дітей-“метеликів” на “квітник” з’ясувати, більше чи менше за метеликів виросло тут квітів. У разі потреби пропонує рішення: кожен метелик повинен “сісти” на свою квітку (за сигналом вихователя). В ході гри поступово прибирає по одній квітці (або метелику). Заохочує до з’ясування рівності або нерівності предметів в групі та знаходження шляхів розв’язання ситуації.

Дидактична гра-диктант “Жучки відпочивають”.

Мета. Вчити визначати рівність та нерівність груп предметів засобом використання прийому накладання. Закріпити рахунок в межах 3 (В.н. — закріпити співвідношення числа та цифри в межах 3).

Обладнання. Роздаткове: смужка паперу, по три зображення тюльпанів, нарцисів, фіалок, 5 силуетних зображень жучків (В.н. —демонстраційні цифри 1,2,3).

Ігрові дії. Вихователь пропонує викласти на смужці квіти, які виросли в квітнику: два тюльпани, три фіалки, один нарцис {В.н. — кількість демонструється цифрою). Прилетіли жучки і сіли на квіти: кожен на свою. Вихователь пропонує з’ясувати, чого більше (менше): жучків чи квітів? Як зробити, щоб стало однаково (порівну)?

 Дидактична вправа “Казкові квіти” (геометрична мозаїка) закріплення площинних геометричних фігур (круга, квадрата, трикутника), дотримання алгоритму викладання квітів (одна серединка — багато пелюсток; пелюстки між собою — однакові геометричні фігури).

Вихователь заохочує дітей до урізноманітнювання квітів засобом викладання пелюсток з різних геометричних фігур за кольором, формою, розміром, дотримуючись алгоритму.

 Дидактична гра “Підгодуємо курчат”.

Мета. Вчити визначати рівність та нерівність груп предметів шляхом прикладання, перевіряти отримані результати шляхом накладання. Поняття “більше”, “менше”, “однаково”, “порівну”.

Обладнання. Іграшкові курчата (або силуетні зображення), насінини (на 1 менше від кількості курчат), зображен​ня черв’ячків (на 1 більше, ніж курчат).

Ігрові дії. Вихователь пропонує підгодувати курчат: кожного пригостити насінинкою, черв’ячком (тощо). В ході гри з’ясовує, чого (кого) більше (менше): курчат чи насінинок (черв’ячків). Заохочує до пояснення: з чого це видно? як зробити, щоб стало порівну? як перевірити правильність нашого припущення? (шляхом накладання).

 Дидактична гра “Прикрасимо півникові хвоста”.

Мета. Вчиті! порівнювати предмети за довжиною шляхом прикладання, перевіряти правильність шляхом накла​дання. Серіювати пір’ячко за довжиною (коротке — довше — ще довше — найдовше та навпаки). Закріпити основні кольори, рахунок в межах 3. Обладнання. Зображення півника з прорізами для пір’їнок, силуетне зображення різнокольорових пір’їнок від хвоста (від найкоротшої до найдовшої — в кількості 5-7).

Ігрові дії. Вихователь пропонує прикрасити півникові хвоста: розташувати пір’їнки від найкоротшої до найдовшої. Заохочує до пояснення, як саме дитина розташовує пір’їнки. Пропонує визначити, якого кольору найкоротша, найдов​ша пір’їнка, скільки пір’їнок зеленого, червоного, жовтого кольору і т. п.

 Дидактична гра “Покажи та розкажи: що змінилось?”

Мета. Закріпити рахунок в межах 3 (В.н. — співвідношення числа та цифри в межах 3). Розвивати зорову пам’ять, увагу.

Обладнання. Заздалегідь розташовані об’єкти в межах 3 в національному куточку відповідно до завдань(В.н. — демонстраційні цифри 1, 2, 3).

Ігрові дії. Вихователь пропонує уважно подивитись на оформлення національного куточка та розказати, що зміни​лося в ньому. В ході гри діти заплющують очі, вихователь змінює кількість певних об’єктів. Діти повинні відповісти на запитання: “Скільки всього стало?” або “Скільки залишилось?” (В.н. — відповідь показати цифрою).

Дидактична граКого покликала курочка?”

Мета. Відпрацьовувати прийом вилучення зайвого. Розвивати доказове мислення, вміння зосередитись. Обладнання. Силуетне зображення чотирьох курчат, які відрізняються один від одного 1-3 деталями. Ігрові дії. Вихователь пропонує дітям визначити, кого з курчат покликала курочка, якщо відомо, що це не жовте курчатко, у нього немає черв’ячка у дзьобику і воно не найвище на зріст. Далі надаються варіанти завдань на вилучення зайвого за аналогією.

Дидактична вправа “Хто який?” (мовленнєва) — активізація в мовленні антонімів;В.н. — складання описо​во-порівняльної розповіді про півника та курчатко (“Півник високий, а курча низеньке”, “У півника довгі пір’їн​ка в хвості, а в курчатка — коротенькі” і т. д.).

Словник: високий — низький, довгий — короткий, дзвінкий — тихий, маленький — великий і т. д.

Дидактично-рухлива вправа “Зробимо з курчатами зарядку— розвиток слухового аналізатора, відповід​ність кількості рухів кількості почутих звуків. Вправа виконується за аналогією до дидактично-рухливої вправи “Птахи” (Березень, IV тиждень).

Лексичний матеріал.

Вийшла курочка на грядку, кличе діток на зарядку, квокче їм: “Кудах-тах-тах, не ховайтеся в кущах”.

Залишити відповідь

Ви можете використовувати ці HTML теги і атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.