Криза 7-х років

Криза шести-семи років

У своєму розвитку дитині доводиться пройти кілька криз. Існує чотири основні кризи – кризи 1 року, 3, 7 і 14 років. Криза 7 років з них вважається самою спокійною, проте це не означає, що потрібно закривати на неї очі, думаючи: “саме пройде”. У цей час дитині як ніколи необхідні ваші підтримка і турбота. Почавши вчитися в школі, дитина відчуває себе дорослішою і самостійнішою, у неї з’являється нова відповідальність. Від неї починають вимагати не тільки добре вчитися, а й допомагати по дому, записують на різні гуртки та секції. Тепер те, що робить дитина, стосується не тільки її самої, а й оточуючих. Така різка необхідність дорослішання може викликати дискомфорт і навіть лякати дитину – звідси і криза семи років. Також криза 7 років зумовлена тим, що дитина починає грати нові соціальні ролі. Раніше вона була просто хлопчиком (дівчинкою), сином і онуком (дочкою та онукою), а тепер ще й учень школи, однокласник. Зав’язується перша справжня дружба, і дитині доводиться вчитися бути другом. Тепер дитина – не сама по собі, а частина суспільства. Їй  важлива думка оточуючих, вона вчиться спілкуватися з ними. В залежності від оточення дитини та її місця в ньому формується внутрішня позиція дитини, яка визначає його подальшу поведінку протягом життя.

Під час кризи трьох років дитина усвідомлює себе як окреме “Я”. Криза семи років – це усвідомлення свого “Я” як частини суспільства. Якщо раніше дитина свої переживання висловлювала безпосередньо, зараз у неї з’явилося внутрішнє життя. Воно впливає на зовнішнє життя, хоч і побічно. Приховувані переживання обумовлюють основні симптоми кризи 7 років у дітей:

  • Втрата безпосередності. Раніше дитина висловлювала свої бажання і невдоволення прямо, за принципом “Хочу!” Зараз вона думає: а яке значення буде для мене мати те, що я зроблю / скажу? Ось ця думка (хай і неусвідомлена для самої дитини) висловлює втрату безпосередності між бажаннями і діями дитини.
  • Дитина може почати приховувати щось, хитрувати, лукавити, манєрничала. Таким чином, манернічаніє – ще одна ознака кризи семи років.
  • Останній основний симптом кризи 7 років – це симптом “гіркою цукерки”. Прагнучи оберігати свій внутрішній світ, дитина буде намагатися приховати від вас, що йому погано. Спроби випитати, що сталося, можуть привести до того, що дитина замкнеться в собі і стане некерованою.

Ще кризу семи років можна визначити за такими ознаками, як низька самооцінка, кривляння, сперечання, загальмованість, упертість, спалахи гніву чи агресії (а може, навпаки – надмірна сором’язливість), підвищена стомлюваність, дратівливість, замкнутість, проблеми з успішністю.

Як подолати кризу 7 років? Головні ваші помічники в цій нелегкій справі – це терпіння, чуйність і любов. Зазвичай в сім років дитину віддають до школи. Однак перш ніж відправляти чадо в перший клас, перевірте рівень його готовності до школи – як психологічної, так і інтелектуальної. Строго вік початку навчання не зафіксовано, тому якщо ви вирішите почекати рік – нічого страшного.

Якщо ви все таки відправили дитину вчитися, дуже важлива правильна адаптація до школи. Намагайтеся привчити дитину до нового режиму дня ще до школи, щоб вона не так втомлювалася в перші тижні. По можливості проведіть дитині невелику екскурсію пошколі – коли буде знати, де що знаходиться, вона відчує себе впевненіше. Спочатку не слід навантажувати дитину секціями, гуртками та репетиторами – спочатку їй потрібно звикнути до школи. Якщо почалися проблеми з навчанням – подумайте про правильної мотивації. Щоб подолати кризу семи років, необхідно розвивати інтелект дитини, однак тверезо оцінюючи його можливості. Читайте книги, казки і вірші, грайте в розвиваючі ігри. До речі, ігри допоможуть дитині навчитися керувати своїми емоціями, це позбавить від кривлянь і манернічанья. Однак не прив’язуйте дитину до себе, нехай якомога більше спілкується з однолітками.

Навчиться поважати дитину. У перший час після початку навчання в школі ваш авторитет в його очах може похитнутися, тому що з’явиться новий авторитет – перша вчителька. Багато батьків роблять поширену помилку, намагаючись “будувати” дитини і забороняючи йому багато речей. Навчіться говорити “так”, забороняйте тільки те, що дійсно потрібно заборонити. Заохочуйте самостійність дитини, проте не змушуйте його вести себе, як дорослі.

Запорука успішного подолання кризи 7 років – це ваша увага, любов, доброзичливість і підтримка. Пам’ятайте, що криза семи років – це не патологія, а нормальний перебіг розвитку вашої дитини. Цей непростий етап найлегше подолати разом. 

Криза 7 років: як допомогти дитині?

Завдання батьків при підготовці дитини до школи і в перших класах – створення зони найближчого розвитку. Це те, що дитина не може зробити сама, а лише з деякою організуючою допомогою дорослих. Самостійне приготування домашнього завдання – це зона найближчого розвитку для першокласника. Сам він не навчиться цьому, тому що школа не формує такого навику на даний момент. З нашою допомогою, організуючою, дитина спроможна цей навик освоїти та впоратися з іншими конкретними труднощами в навчанні: коли щось не виходить, ми робимо замість дитини, а не разом з нею. Це часто відбувається тому, що батьки занадто опікуються своїми дітьми із самого народження, чому можна дати назву гіперопіки. Гіперопіка у навчанні – це шлях, що веде у глухий кут. По можливості, дитина до школи повинна бути підготовленою. Треба зрозуміти, що з вашого боку має бути лише допомога і підказка, але ні в якому разі не робити все за вашу дитину.

Найголовніше, чого треба уникати, коли дитина пішла в школу – це формування до нього заохочувального ставлення. З уроками нехай допомагає той, хто більш спокійно до цього ставиться. Наприклад, при перевірці написання ви шукаєте не найгіршу літеру, а саму прийнятну і говорите: «Ось ця вийшла чудово!».Початок навчання в школі може бути для багатьох певною точкою Х, коли до дитини виникає дещо інше ставлення, ніж ми думали. Вкрай корисно до того, коли такий момент настає, згадати, що було в дитинстві у вас: хто з вами робив уроки і як би вам на той момент хотілося, щоб до вас ставилися ваші помічники і наставники.

Концентрація на успішності працює для всіх дітей – це одна з найбільш вдалих речей, які можна сформулювати. Звичка при письмі – одна з найбільш складних, поряд з тим, що дитині потрібно ще дуже багато чого освоїти. Спробуйте написати пару речень лівою рукою письмовими літерами і ви зможете зрозуміти, які саме труднощі відчуває при навчанні письму ваша дитина. Криза 7 років, на відміну від кризи 3 років, може наступити раніше чи пізніше. В цілому, вона припадає на час, коли змінюються перші молочні зуби на перші корінні. Якщо зуби змінюються рано, – це може бути особливість сім’ї. Криза 7 років багато в чому має соціальне походження і пов’язана з початком шкільного навчання.

Новоутворення кризи 7 років:

– По-перше, увага, що дитина може утримувати стільки, скільки вона хоче, на те, на чому хоче. До цього контролювати увагу було більш непідвладним дитині. Це одна з ознак, чому не варто віддавати шестирічних дітей в школу – дуже важливі півроку між 6,5 – 7, коли виробляється контроль уваги і ще безліч речей, пов’язаних зі зорово-моторною координацією. Педагоги завжди знали, що класи шестирічних і семирічних дітей – це небо і земля.

– По-друге, учнівська позиція, яка складається з можливості адекватно реагувати на осуд, пов’язана з успіхами, і вміння сприймати авторитет учителя. До проходження кризи 7 років дитина ображається на будь який осуд. Після цієї кризи дитина розуміє, що мама так говорить не для того щоб образити, а щоб вміння дитини стало краще.

– Крім того, дитина хоче, може і прагне до того, щоб переймати зразки поведінки, думки, дії від іншого дорослого, тобто від вчителя. І тут дитині набагато простіше, якщо цей вчитель не є батьком, тому що одна з ознак кризи 7 років – це протиставлення себе батькам, негативізм і думки про те, що батьки розуміють щось гірше, ніж новий авторитет. Поява у дитини поняття «моя вчителька так сказала» – нормальна прикмета новоутворення, того, що тепер вчитель буде для дитини головною людиною в плані навчання. Це не можна переламувати, це марно. Спускати з небес цей неймовірно прекрасний образ вчительки можна тільки в самих крайніх випадках – при виявленні явного негативного настрою педагога до вашої дитини.  В цілому, криза 7 років підштовхує дитину до освоєння нових соціальних ролей. Все, що дитина освоїла у школі, вона принесе в сім’ю і буде випробовувати на молодших братах і сестрах, на ляльках. Якщо дитина пішла в школу, варто дуже уважно спостерігати, що ж вона говорить, особливо у рольових іграх, і ви пізнаєте, що і як говорить у школі вчитель, які слова вживає, оскільки це нормально, коли дитина наслідує свого першого вчителя. Готуючи дитину до школи, можна пограти в школу заздалегідь. Можна сходити в школу і подивитися, як там шумно на перервах, які там парти, розповісти історії про різних вчителів, згадати історії зі свого шкільного життя. Дитина в кризі 7 років дуже уперта. Вона наполегливо відстоює те, що почула у школі. Вона має полярну поведінку, як і в кризі 3 років: то веде себе як доросла і незалежна, то – як маля. І ця полярність – ознака дорослішання. У цей період дорослішання дитини дуже важливо не втрачати спокою. Найкорисніше, що можна зробити вкризу 7 років, – зіштовхувати дитину з наслідками своєї самостійності. Не треба її захищати від можливих помилок, намагатися переконати і зіпсувати при цьому відносини, слід попередити про наслідки. Слід зазначити, що ця криза досить швидко проходить і у дитини виникає новий рівень самостійності, можливо, пов’язаний з виконанням навчальних завдань, але самостійність у навчанні – складний навик, який складається з декількох блоків.

  • Перший блок – це блок планування.
  • Другий – формулювання задачі.
  • Третій блок – виконання.
  • Четвертий блок – перевірка.

Це те, чому дитині потрібно навчитися за час навчання у початковій школі на матеріалі різних предметів. На кожному етапі може виникати проблема так званого застрявання. Наприклад, планувати час уроків дитина точно поки що не може, тому що вона ще не освоїлася у новому колективі. Слід допомагати й організовувати допомогу в зоні найближчого розвитку: «Давай придумаємо час, і ти запишеш у свій телефон, коли тобі пора робити уроки».

Формулювання завдань. Не завжди дитина може сама зрозуміти, що потрібно. Корисно ставити дитину в відношенні уроків в експертну позицію: дитина – експерт, а ви – на допомозі. Поки вона буде пояснювати завдання, ви зрозумієте, чи правильно вона це зрозуміла, і зможете трохи скорегувати проблему.

Блок виконання. Тут робота взоні найближчого розвитку – оцінити, чи можна це зробити за один момент. Якщо завдання велике – розбити на частини, запропонувати зробити завдання, роблячи невеликі перерви. Часто дитина не може оцінити обсяг завдання навіть до 3 класу. Необхідно навчити дитину не відволікатися на обсязі маленької частини завдання: не підхоплюватися, не підбігати до піаніно, не набирати номер, – не відволікатися на інші заняття.

Блок контролю, перевірки. Потрібно вчити перевіряти. Це взагалі чудове вміння. Знаходити помилки діти дуже люблять, і можна в ігровій формі запропонувати їй таку «вчительську» роль – перевіряти. У дитини самооцінка ще не увійшла в зіткнення з реальністю. Самооцінка дитини-дошкільняти буває завищена. У період кризи 7 років, і взагалі в початковій школі, вона йде до нормальної. На цьому шляху вона може стати і заниженою – і це ще гірше. Але в 1-2 класі дитина знає: все, що вона зробила – прекрасно, і себе не перевіряє: постаралась, написала, і, значить, це добре. Уміння перевіряти – це окреме вміння, яке теж формується протягом певного часу.

Вміти себе перевірити, вміти все спланувати може тільки не втомлена дитина. Дитина перевантажена першою справою втрачає здатність до самоорганізації. При втомі втрачається те, що освоєно не так давно: вона ще може скласти 2 і 2, але не може себе заставити перевірити те, що вже написано. Систематично перевантажуючи дитину, позбавляючи її здатності самоконтролю, ми підписуємося під тим, що будемо робити уроки замість неї.

Слід зазначити, що в молодших школярів існує дві основні проблеми при навчанні: хронічне зниження самооцінки і хронічна перевтома. Схильні перевантажувати дітей мами і тата, які самі дуже багато працюють. Схильні багато вимагати від дітей мами (і тата), які від себе вимагають занадто багато. Якщо ви знаєте, що ви – людина з синдромом відмінника, потрібно розуміти, що це перша річ, яка буде заважати вашій дитині нормально і повноцінно розвиватися і знайти себе, можуть виникнути проблеми зі здоров’ям, можна відбити бажання вчитися, можна домогтися червоного диплома, але отримати його особисто для себе, на шкоду інтересам дитини. Це досить позамежна річ – бачити, де ваші бажання і амбіції, а де бажання і амбіції дитини. Потрібно намагатися розуміти, які з ваших дій диктуються вашими бажаннями, а які інтересами вашої дитини.

6 – 7 РОКІВ – КРИЗА ЧИ НІ?

       Незалежно від того, коли дитина пішла до школи, у 6 чи 7 років, вона в певний момент свого розвитку проходить через кризу. Цей перелом може початися в 7 років, а може зміститися до 6 або 8 років. Криза – це норма, це добре, закономірно і необхідно. Змінюються інтереси, цінності дитини, стиль її життя. Криза 6 – 7 років – це період народження соціального „Я” дитини.     Криза 6 – 7 років відокремлює молодший шкільний вік від дошкільного дитинства.  

      До вступу в школу діти уже мають шестирічний (семирічний) досвід навчання: спонтанно, самостійно або за допомогою дорослих – за ці роки вони вже багато чого навчилися. Цей процес був частиною їхнього життя, він підтримувався вродженою допитливістю дитини, її активністю, потребою нових вражень. На противагу цьому, шкільне навчання не спонтанний, а цілеспрямований, регламентований процес, що вимагає від дітей інших механізмів навчання. Зокрема, передбачається довільна діяльність, вольова регуляція поведінки, наполегливість, посидючість, терпіння й інші вольові якості. Але шестирічні діти за рівнем свого психічного розвитку залишаються дошкільниками. Вони зберігають особливості мислення, властиві дошкільному віку, у них переважає мимовільна пам’ять – запам’ятовує те, що цікаво, а не те, що потрібно запам’ятати. Шестирічки можуть займатися однією справою не більше 15 хвилин. Їм складно розвиватися в умовах твердої, формалізованої системи шкільного навчання. Включення дітей цього віку в навчальну діяльність вимагає особливих умов – „дошкільного” режиму, ігрових методів навчання тощо. Питання про навчання в першому класі дитини шести років повинно вирішуватися індивідуально, виходячи з її психологічної готовності до школи. Незалежно від того, коли дитина пішла до школи, вона у певний момент свого розвитку проходить через кризу. Дитина зберігає багато дитячих якостей – легковажність, наївність. Але вона вже починає втрачати дитячу безпосередність, що помітно в поведінці. У школі вона здобуває не тільки нові знання й уміння, але й певний соціальний статус. Змінюються інтереси, цінності дитини, стиль її життя. Дитина відкриває для себе значення нової соціальної ролі – школяра, навчальну мотивацію, пов’язану з оцінюванням. Навчальна діяльність стає провідною. Формування відповідної внутрішньої позиції докорінно змінює самосвідомість.

Криза 6 – 7 років – це період народження соціального „Я” дитини.

Залишити відповідь

Ви можете використовувати ці HTML теги і атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.