Пізнавальний розвиток (5-6-й рік життя)
Тема. Подорож до країни «Економіка»
Мета: розширити уявлення дітей про природоохоронну діяльність людей на планеті Земля; поглиблювати і розширювати знання про природу, викликати бажання не тільки берегти довкілля, але й брати участь у його поліпшенні. Формувати уявлення дітей про те, що природні ресурси виконують важливу економічну функцію, приносять дохід і користь людям. Допомогти дітям усвідомити необхідність жити за певними правилами в колективі, уміти їм підкорятися. Закріпити, розширити знання дітей про сімейні доходи і витрати. Виховувати тактовне ставлення одне до одного незалежно від рівня доходів, ощадливість. Виховувати дбайливе ставлення до речей, зроблених людськими руками. Підводити дитину до бажання дисциплінувати саму себе. Формувати здоровий, комфортний клімат у групі.
Матеріал: зображення світлофора, різноманітні товари в картинках, муляжах, умовні гроші, аудіо записи, загальний малюнок із зображенням сім’ї, предметні картинки із зображенням кожного члена сім1ї, чарівна торбинка, скарбничка, медальки.
Хід заняття
Звучить музика. До залу заходять діти.
Вихователь. Діти, сьогодні ми з вами вирушаємо у подорож до незвичайної країни «Економіка» В ній існують свої закони та правила. Ми будемо намагатися їх дотримуватись. (Раптово до залу під музику забігає, загадково усміхаючись, Гномик – Економік із чарівною торбинкою).
Гномик. Куди це я потрапив? Хто це?
Вихователь. А ти хто?
Гномик. Я Гномик – Економік і поспішаю по справах: мені потрібно перевірити в своїй країні чи вірно витрачаються гроші, чи ніхто не байдикує і правильно розподіляє свій час, чи всі вміють оберігати природу, чи поважають працю іншого.
Вихователь. Ой, які цікаві в тебе справи. А куди ж ти поспішаєш у справах?
Гномик. Є така країна «Економіка», я там проживаю і туди поспішаю.
Вихователь. Як чудово, що ти потрапив саме до нас, адже ми з дітьми зібралися завітати саме до цієї країни. Чи погодишся ти допомогти нам у подорожі?
Гномик. Звичайно, так. Я полюбляю веселі подорожі. Самому йти сумно. Я не тільки піду з вами, а й допоможу пройти по всій незвичайній країні.
Вихователь. Що ж, вирушаємо в путь.
(Звучить весела музика і діти взявшись за руки крокують по залу. На шляху зустрічається назва країна «Економіка»).
Вихователь. Гномику, ми вже прийшли до країни «Економіка»? Що ж, запрошую тебе показати нам тут все. (Гномик підводить дітей до «чарівного лісу»).
Гномик. Щоб потрапити до цього лісу потрібно знати закони охорони природи та знати клятву туриста. Закони природи потрібно завжди виконувати. (Дістає із своєї чарівної торбинки написані на смужках закони):
• Закон співучого соловейка: оспівуймо красу природи.
• Закон червоної клани: прикрашаємо землю добрими справами.
• Закон мудрої сови: вчимося відповідати за вчинки на природі.
• Закон вічнозеленої ялиночки: завжди пам’ятаймо про те, що закони природи вище за людські закони.
Гномик. А тепер разом промовимо присягу туриста (діти вивчили її на минулих заняттях):
Присягаємося хором,
Клятву цю забути – сором.
Нічого в природі не ламати,
Птахів берегти,
З рогаток не стріляти,
Гнізд не чіпати,
Квітів не рвати,
Молодшим і слабшим допомагати,
на галявині розважатись і співати
Сміття за собою прибирати,
Чистою природу залишати!
Присягаємося! (хором)
(Діти разом з Гномиком – Економіком граються в ігри): «Хто де живе?»:
мурашка – у мурашнику
пташка – у гніздечку
білка – у дуплі
вовк – у лігві
бджола – у вулику
лисиця – у норі, і т.д.
«Кулики на болоті»:
Кожен учасник перебирається через уявне болото за допомогою двох аркушів – на одному стоїть, переступає, бере попередній аркуш і т.д.
(За те, що діти гарно гралися та відповідали Гномик частує їх яблучками із чарівної торбинки). Йдуть далі. На шляху зустрічають вивіску «Магазин»
Гномик. Зараз діти я дістану свій гаманець із торбинки і роздам вам гроші, щоб ми могли зайти в магазин і щось придбати.
(Роздає гроші – монети). Але спочатку повторимо правила поведінки в крамниці:
Навіщо люди відвідують крамниці?
Які товари купують?
Як покупці дізнаються про ціну товару?
Як розраховуються за товар?
Які ввічливі слова вживають покупець і продавець?
Потім обирають «продавця», «касира».
Вихователь.
– Купіть, будь ласка, тільки один товар.
– Що необхідно купити: хліб, чи іграшку?
– Купить найдешевшу, найдорожчу річ.
– Що ви не можете, але дуже хочете купити?
(При цьому звертає увагу дітей на значення грошей, як предмета життєвої необхідності).
Йдуть далі. На панно зображений малюнок сім’ї.
Вихователь. Ой, Гномику, чия це сім’я і чому ми сюди потрапили?
Гномик (загадково усміхаючись) дістає із чарівної торбинки скарбничку:
– У цій скарбничці можна накопичувати й зберігати гроші. Коли монетка потрапляє у скарбничку – це дохід або прибуток, а коли ми дістаємо із скарбнички монети і витрачаємо їх– це витрати.
Гномик. Діти, а у вас удома є скарбнички? Хто з дорослих працює і приносить дохід? Хто в сім’ї не працює, але так само опускає монети в скарбничку?
Гномик роздає дітям сині та червоні картки. На синіх зображено те, що приносить в сім’ю дохід, а на червоних – витрати, які робить сім’я. Гномик називає ситуації і до нього підходять діти то з синіми картками, а то з червоними. Діти усвідомлюють, що на червоних картках зображені такі ситуації, яких можна уникнути і не витрачати сімейний бюджет.
На кінець Гномик – Економік дарує цю скарбничку дітям і наголошує що вона буде стояти в них в групі і діти та дорослі будуть кидати туди по монетці і коли скарбничка буде повна, зможуть раціонально витратити ці кошти.
Всі вирушать далі. На їх шляху з’являється «світлофор».
Вихователь. Ой, діти ми мабуть будемо зараз переходити вулицю. Але я не бачу жодної вулиці.
Гномик. Це Країна «Економіка» незвичайна, отже і світлофор – незвичайний. Це світлофор – дисципліна. Де зеленим кружком позначено: позитивні дії, червоним: негативні, а жовтим: зупинка – роздуми.
Гномик пропонує розглянути картинки на столику. Що на них зображено?
1. Лялька Маруся погралася з іграшками й побігла спати.
2. Ведмежа не дає шишок зайченяті.
3. Білочка дуже швидко бігає по групі, скаче через сходинки і т.д.
Гномик. Діти, які правила є у вас у групі?
(Діти по черзі відповідають). Я ось дам вам на пам’ять перелік правил, яких потрібно дотримуватись:
• У групі ходи повільно
• Погрався – поклади іграшки на місце
• Посварився – треба помиритися
• Допоможи, якщо в друга щось не виходить
• Поділися з другом іграшкою, предметом доля занять
Гномик. Я думаю, що всі ці правила допоможуть вам у поведінці і світлофор – дисципліна буде горіти тільки зеленим кольором.
Вихователь. Ти знаєш, Гномику, цих правил потрібно дотримуватись і дітям, і дорослим, адже ми всі громадяни нашої країни.
Ми з дітьми знаємо ще правила справжнього громадянина:
• Людям не заважай
• Дім і місто не ображай
• По хаті не стрибай
• Гучно не кричи
• Ногою двері не відкривай
• Кнопки в ліфті марно не натискай
• На стінках не малюй
• Не сміти на вулиці
• Правил руху не забувай
Гномик. За те, що ви знаєте такі правила і за те, що разом зі мною подорожували до країни «Економіки» я вас нагороджу медалями. (Дістає із чарівної торбинки медальки з написом «Я головний економіст у дитячому садку й удома», роздає їх дітям і прощається).
Подорож закінчилася.
Література
-
Базовий компонент дошкільної освіти // Дошкільне виховання – 2012 – №7 с. 4-19
-
Програма розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля» – Тернопіль: Мандрівець 2013 – 214 с.
-
Л.Б. Фесюкова Методичний посібник «Соціально – економічного виховання дошкільнят» – видавництво «Ранок» 2013 р.
-
Б.А. Райзер «Сучасний економічний словник» М.: – Вита-прес 1994. – 65 с.
Нові коментарі