Поліомієліт у дітей – симптоми, ознаки, лікування, щеплення

У 50 -х роках поліомієліт приносив багато бід в сім’ї: спостерігалася висока смертність серед хворих, а ті хто видужували залишалися інвалідами, ні в однієї дитини хвороба не пройшла без слідів. Найчастіше поліомієліт у дітей спостерігався в 2-3 літньому віку. У зв’язку з цим захворювання довгий час вважалося дитячим. Тільки пізніше медики стали фіксувати поліомієліт у дітей шкільного віку та молодих людей. В даний час лікування поліомієліту у дітей досягло хороших результатів: проводяться профілактичні заходи – вакцинація.

Заразитися поліомієлітом можна навіть у зрілому віці. Раніше була думка, що від прищепленого малюка є можливість заразитися, але з організму щепленого виділяються тільки вакцинні віруси. Через час стало ясно, що від прищепленого дитини заразитися не можна. Доросла людина не щеплений може отримати вірус при виїзді за кордон, в ті країни де вакцинація не проводиться. У зрілому віці перебіг хвороби більш важкий, ніж поліомієліт у дітей.

Поліомієліт – це вірусне захворювання, що вражає сіра речовина спинного мозку з розвитком паралічів. Збудниками захворювання є ентеровіруси (кишкові віруси). Даний рід вірусів широко розповсюджений у навколишньому середовищі, так що його легко може підхопити дитина. Вірус стійкий до низької температури, висушування так само може переносити дію травних соків. Вірус гине при тривалому нагрівання (від 30 хв) до 56 градусів, дезінфікуючими засобами та ультрафіолетовими променями.
джерело інфекції

У теплу пору року підвищується ризик заразитися поліомієлітом. Вірус може потрапити до дитини з брудних ручок, так як вірус потрапляє у грунт зі стічними водами. Дитина може отримати ентеровірус, якщо в квартирі є носії вірусу або хворі. Через те, що збудник може довго існувати в навколишньому середовищі, зараження може відбуватися через фрукти, горіхи та інші продукти харчування, а так само через воду.

В сучасний час при вакцинації таке мало ймовірно, але іноді поліомієліт стали завозити в Україну з країн Середньої Азії, де профілактика проти поліомієліту не проводиться і поліомієліт у дітей часто зустрічається.

Вірус, потрапляючи в організм, розмножується на кишечнику малюка, потім кров’ю розноситься до всіх внутрішніх органів, включаю спинний мозок. Так само вірус може проникнути і в головний мозок.

Періоди розвитку

При захворюванні поділяють кілька стадій, ознаки яких нагадують інші захворювання. Це ускладнює вірно діагностувати вірус.
Перша стадія тривати від 10 до 12 днів – це інкубаційний період. У цей час ваш малюк зовні такий же як і всі, але при цьому в його кишечнику вже активно починає розмножуватися ентеровірус. Тривалість періоду може бути скорочена до 5 днів і збільшена до 35, все залежить від особливостей дитячого організму.

Після інкубаційного стадії видно вся клінічна картина захворювання, яка поділяється на:
• препаралітичну період;
• паралітичний період;
• відновний період;
• період залишкових явищ.

При інкубаційному періоді ніякі симптоми не з’являються.
При препаралітичну піднімається температура, з’являються кашель, нежить – ознаки ГРВІ. У дитини може бути блювота, рідкий стілець, запори. Так само можлива постійний ниючий біль у животі. У цей період можуть спостерігатися перші симптоми змін до нервової системи, такі як: малорухливість, млявість, чутливість шкіри, болі в суглобах. Болі при згинання кінцівок, повороту тулуба посилюються перед паралітичним періодом. До кінця перпаралітіческого періоду температура тіла приходить в норму.

У паралитическом періоді знову піднімається температура у малюка. Основним симптомом у цьому періоді – це поява млявих паралічів, частіше в ногах. Як правило, паралічі з’являються вранці. У кінцівках розвивається атрофія м’язів. Вони стають холодними, блідими або синюшними. У тих рідкісних випадках, коли вірус проникає в головний мозок, з’являється парез лицьового нерва. Часто це виражається відсутністю міміки на частини обличчя. Смертельно небезпечним є порушення дихання або ковтання.
У легких формах всі перераховані симптоми проходять повністю. У важких випадках залишаються паралічі і парези, які приходять до інвалідності.
У маленьких дітей симптоми захворювання можуть відрізнятися. Хвороба може протікати з підвищеною температурою, інтоксикацією організму, пітливістю, але при цьому немає ні яких ознак зміни нервової системи.

У сучасному світі завдяки вакцинації поліомієліт у важких формах зустрічається тільки у людей, які відмовилися від щеплення.

Лікування
Діагностика поліомієліту в препаралітичній стадії ускладнюється тим, що симптоми можна переплутати із симптомами ГРВІ, грипу, кишкової інфекції. Основою для правильного діагнозу слугують симптоми подразнення нервової системи, болючість при тиску на нервові стовбури, гіпотонія, зниження рефлексів, які проявляються лише в паралітичний період.
Хворої дитини госпіталізують в інфекційне відділення. Призначають постільний режим, спокій і тепло.
У перші дні (в препаралітичну періоді) призначають аскорбінову кислоту у великих дозах, болезаспокійливі, жарознижувальні, антигістамінні засоби.
У паралитическом періоді призначають болезаспокійливі засоби, такі як: анальгін, амідопірин, саліцилати. Використовують теплові процедури проти болю: укутування, парафін. Хворих з порушеннями дихання і ковтання переводять в реанімацію та відділення інтенсивної терапії.

У відновному періоді використовують стимулюючі препарати, а також засоби, які відновлюють нервову систему і покращують обмін. Обов’язково призначають проти ускладнень фізіотерапію: ванни з травами і солями, грязьові та парафінові обгортання. Призначають душ- масаж, відвідування басейну, лікувальну фізкультуру і масаж для дітей, які вже не відчувають болів.
Комплекс усіх лікувальних процедур повинен здійснюватися кілька разів на рік не менше 3 років після поліомієліту у дітей.
При залишкових змін хворих відправляють на санаторне лікування. При серйозних змінах для відновлення необхідна ортопедична допомога.

Профілактика поліомієліту у дітей
Профілактика поліомієліту у дітей в сучасному світі займає важливе місце. Проводиться багато профілактичних заходів, серед них є вакцина.
Вакцинація на сьогоднішній день є самим надійним захистом проти багатьох серйозних захворювання. Вакцина поліомієліт не мають жодного протипоказання.
Найперша щеплення, яке роблять дітям – це АКДС. Вона є вакциною проти кашлюку, дифтерії та правця. Існують комбіновані вакцини АКДС:

Пентаксим – включає в себе АКДС, а також вакцину проти поліомієліту та гемофільної інфекції;
Тетракок – включає в себе АКДС, а також вакцину поліомієліт.
Графіки щеплень АКДС і проти поліомієліту збігаються. Щеплення можна робити на 3 місяці; в 4,5 місяці, в 6 місяців і повторно в 18, 20 місяців і в 14 – річному віці. Як видною однієї вакцинації не достатньо.
Перші три вакцинації вводяться з інтервалом між першим і наступними в 30 або 45 днів. Вакцинація подальшими допускається тільки через 4 тижні, тобто щеплення зробили в 6 місяців, то наступну тільки 4 тижні. Бувають випадки, коли вакцинацію відкладають через те що дитина захворіла. Відразу після одужання дітей прищеплюють.

Перше щеплення комбінованою АКДС можна зробити будь-якою вакциною, вітчизняної або імпортної – Тетракок і Инфанрикс.
Друга вакцина повинна вводиться після першої через 30 – 45 днів. Бажано вакцинацію провести тим же препаратом, що і в перший раз. Часто на другий вакцинацію буває сильна реакція. Якщо у вашого малюка немає реакцій на вакцину, то в цьому немає нічого погано.
Третя щеплення вводиться через 30 – 45 днів після другої. У частини дітей спостерігається більш сильна реакція на третю вакцину. Якщо дитина дав реакцію, то це не патологія.
Всі наступні щеплення проводяться так само згідно з графіком.

Дії до вакцинації і після
Перед першим щепленням потрібно дозвіл невропатолога, а так само здати необхідні аналізи. Якщо дитина схильна до алергії, то заздалегідь потрібно обговорити з лікарем заходи, які ви будете застосовувати проти алергічної реакції (ні в якому разі не треба самим призначати препарати). Так само слід купити жарознижуючі засоби, якщо їх немає у вас, так як у малюка може піднятися температура. Заздалегідь купати дитину не варто, водні процедури варто прийняти за кілька годин перед походом в поліклініку.
У день вакцинації не варто ні в якому разі вводити новий прикорм дитині, може з’явиться алергія.

Перед щепленням необхідно переконатися чи немає температури у малюка. Наявність температури є протипоказанням. Вакцинація проводиться або уколом в м’яз, або однією або декількома крапельками препарату в рот. Як правило вистачає однієї краплі, але якщо малюк відригнув, необхідно повторно провести процедуру.
Після щеплення можна дати дитині дитячі жарознижуючі засоби, можна купати дитину.

Температура піднімається, як правило, вночі після вакцинації. При температурі даємо малюкові жарознижуючі препарати, не забуваємо про обтирання теплою водою, але купати не варто.
У перші дні після вакцини приймайте дитячі антигістамінні препарати. При високій температурі давати дитячі жарознижуючі засоби. Якщо температури немає з дитиною можна виходити на свіже повітря і купати, тільки якщо у малюка температура гуляти і купати його не рекомендується.

При припухлості, ущільнення, почервоніння місця уколу можна зробити зігріваючий компрес або прикладати змочену водою тканину, почати приминати протизапальні засоби. Купати дитину ні в якому разі не можна при цьому.

Залишити відповідь

Ви можете використовувати ці HTML теги і атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.