ГІМНАСТИЧНИЙ КОМПЛЕКС ДЛЯ РОЗВИТКУ ДРІБНОЇ МОТОРИКИ
- Розпрямити кисть, щільно зімкнути пальці й повільно стискати їх у кулак. Почергово виконувати кожною рукою
- Притиснути щільно руку до столу долонею вниз та почергово згинати пальці: середній, вказівний, великий, мізинець, безіменний. Виконувати почергово кожною рукою.
- Розпрямити кисть та почергово приєднувати безіменний палець до мізинного, середній – до вказівного.
- Стиснути пальці в кулак та крутити кистю в різних напрямках. Спочатку окремо кожною рукою. Потім – двома руками одночасно.
- Згинати та розгинати пальці (пальці розімкнути якомого ширше, потім зімкнути і так далі). Почергово кожною рукою, потім обома одночасно. Можна супроводжувати такими словами: «Ми писали, ми трудились, наші пальчики втомились…»
- Покласти руки долонями догори. Піднімати по одному пальцю спочатку на одній руці, потім на іншій. Повторити цю вправу у зворотному порядку.
- Долоні покласти на стіл. Почергово піднімати пальці одразу обох рук, починаючи з мізинця.
- Затиснути олівець середнім та вказівним пальцями. Згинати та розгинати ці пальці.
Покласти на стіл 10-15 олівців або паличок. Однією рукою спробувати зібрати всі олівці (палички). При цьому допомагати іншою рукою не можна. Намагатися брати олівці по одному. Олівці можна замінити на ґудзики, горошини або інші дрібні предмети, щоразу дрібніші.
- Затиснути олівець між середнім та вказівним пальцями. Виконувати рухи так, щоб спочатку зверху був середній палець, а потім – вказівний.
- Дві невеликі кульки або два волоські горіхи покатати між долонями (пальці прямі) в один та інший бік. Потім поперекочувати пальцями однієї руки: крутити то в один бік, то в інший.
- Швидко торкатися кінчиками пальців великого пальця. В один бік, починаючи з мізинця, і в інший – із вказівного пальця. На одній руці, на другій, на обох одразу.
Вправи на розвиток дрібної моторики руки
Батьки без праці можуть розвивати дрібну моторику у своєї дитини. Пограйте з ним в прості ігри й підготуйте успіх в подальшому шкільному навчанні.
- Штрихування. Треба якомога раніше вчити дитину тримати олівець. Спочатку хай просто «малює», але поступово привчайте заштриховувати картинки. Штрихування можна виконувати в різних напрямках.
- Малювання тонким пензликом. Розфарбовування картинок фарбами вже саме по собіє гарним вправою. А якщо дитина намагається розфарбувати дрібні предмети тонкої пензлем – розвиваючий ефект збільшується.
- Мозаїка. Крім готових мозаїчних ігор, гарним засобом для розвитку дрібної моторики служить виготовлення мозаїки з кольорового паперу. Запропонуємо дитині не розфарбувати, а «заклеїти» картинку. Відщипуючи шматочки кольорового паперу, приклеюємо їхна малюнок, розташовуючи близько один до одного. А якщо замінити папір гарбузовим насінням, рисом, вермішеллю? Такий шедевр тільки в рамку і на стіну!
- Малюємо по клітинках. Це тренувальне вправу для підготовки до школи. Дорослий малює в зошиті малюнок (лінії малюнка проходять точно по клітинам). Дитині пропонуємо «сфотографувати» малюнок – намалювати такий же. З часом завдання можна ускладнити: дорослий «диктує» малюнок, дитина виконує. Наприклад, 1 клітина вгору, три клітини вліво і т.д.
- Вирізання картинок по лініях доповнить список успіхів вашої дитини. Не бійтеся давати дошкільнику ножиці. Будьте поруч і вчіть безпеки. Ножиці повинні бути з закругленими кінцями. Вирізання – не проста справа, але необхідне.
- Ліпимо, ліпимо, ліпимо …Тісто, пластилін, глина – ваші помічники у розвитку дрібної моторики рук. Спочатку кульки, ковбаски, потім прості об’ємні фігурки. Незабаром і казкових героїв будемо ліпити в ошатних костюмах, з дрібними деталями.
Досить вже сидіти за столом, пора і порухатися. - Хто швидше перенесе в долоньках яблука? А тепер квасоля з однієї чашки в іншу?
- Допоможи Попелюшці. Зла мачуха розсипала на столі горох і крупу, змусила Попелюшку перебирати. Ми допоможемо і наведемо порядок.
9. Масаж. Щоденно масажуйте кисті рук дитини м’якими рухами та розминайте кожен пальчик, долоньку, зовнішній бік кисті, а також передпліччя. Це дуже корисні вправи, що чудово активізують мовні центри мозку. Крім того, такий масаж здійснює позитивний вплив на імунітет, на загальний розвиток і контакт між мамою та дитиною. 10. Квасолеві ванни. В миску чи коробку насипте квасолю або горох, киньте туди дрібні іграшки та все це перемішайте. Нехай малюк занурює руки у квасолю та витягує іграшки. Така ванна сприяє розвитку координації пальчиків. 15. Пазли. Яскраві картинки розвивають увагу, кмітливість, зір і дрібну моторику рук. Використовуйте творчий підхід, займаючись зі своїм малюком. Усі заняття супроводжуйте казками, вигаданими в ході процесу. Мовне підкріплення захоплюючих дій подвоїть ефект. Веселих і корисних ігор вашій дитині та її маленьким пальчикам!
|
Нові коментарі